piątek, 19 lipca 2024

Skanowanie budynków w Łodzi. Chodzi o poprawę klimatu

Udostępnij

Unijny projekt NEEST ma pomóc w przygotowaniu modeli transformacji energetycznej budynków. Łódź jest jednym z miast partnerskich tego projektu, a jego liderem jest Kraków. Badacze rozpoczęli skanowanie budynków na Radiostacji.

Projekt NEEST w Łodzi

To pilotażowy unijny projekt, z pomocą którego mają zostać wypracowane uniwersalne modele przeprowadzenia kompleksowej modernizacji budynków i dzielnic. Celem tego działania jest poprawa efektywności energetycznej i zredukowanie emisji gazów cieplarnianych. Liderem projektu jest Kraków. Partnerami są polskie miasta: Łódź, Rzeszów, Warszawa, Wrocław i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Realizacja projektu polega na skanowaniu konkretnych obszarów w miastach. W Łodzi projekt NEEST realizowany jest na Radiostacji ze względu na zróżnicowanie zabudowy i terenu. Badania mają zmienić takie obszary w miastach na bardziej przyjazne środowisku. Rozpoczęło się skanowanie budynków na Radiostacji.

Samo skanowanie polega na przejściu ze skanerem po badanym obszarze. Skanery w tym czasie wykonują pomiary i mapują otoczenie. Podczas pomiarów pozyskujemy chmurę punktów, która daje metryczne dane o obiekcie. Możliwe jest wykonanie precyzyjnych pomiarów odległości. Często jest też podstawą do wykonywania obiektowych modeli 3D – wyjaśniają eksperci współpracujący z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Skaner laserowy przechodzi po badanym obszarze, wykonując setki tysięcy pomiarów w ciągu sekundy. Pomiar elewacji nieskomplikowanego budynku jednorodzinnego może potrwać około 15 minut. Następnie, na podstawie tych danych, analizowane są sposoby poprawy wydajności energetycznej obiektów.

Projekt neest
Źródło: Urząd Miasta we Wrocławiu

Urząd Miasta Łodzi tłumaczy, że projekt NEEST w mieści umożliwi dalsze inwestycje na Radiostacji. Nie precyzuje, o jakie dokładnie inwestycje chodzi.

Projekt NEEST ma pomóc w osiągnięciu unijnego celu „Fit for 55”, czyli redukcji emisji cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P