wtorek, 16 lipca 2024

Prawybory Konfederacji w Łodzi. Wygrał Krzysztof Bosak

Udostępnij

W sobotę (11 stycznia) w Łodzi odbyły się prawybory prezydenckie Konfederacji. Zwycięzcą okazał się pochodzący z Zielonej Góry 38-letni Krzysztof Bosak. Poseł zdobył 210 głosów. Kolejne miejsca zajęli Grzegorz Braun i Artur Dziambor.

Prawybory Konfederacji

Łódzkie było 12 województwem, w którym konfederaci przeprowadzili prawybory. Co ciekawe, poseł Krzysztof Bosak nie wygrał tylko w jednym z plebiscytów. Nic nie jest jeszcze przesądzone, gdyż prawybory Konfederacji przeprowadzane są systemem elektorskim. W każdym województwie określona została liczba elektorów, która jest proporcjonalna jest do liczby głosów, jakie konfederaci dostali w wyborach parlamentarnych w 2019 roku w każdym z województw. Łódzkiemu przypisano 20 głosów elektorskich.

Do zwycięstwa potrzebna jest bezwzględna większość głosów wszystkich elektorów – ich zjazd odbędzie się 18 stycznia w Warszawie. O wszystkim rozstrzygną tworzące się na nim koalicje lub kolejność odpadania kandydatów. KRZYSZTOF BOSAK

W sobotę, przynajmniej teoretycznie, zagłosować mógł każdy. Aby zagłosować w prawyborach Konfederacji, wystarczyło zarejestrować się drogą elektroniczną. Warunkiem koniecznym była wpłata darowizny na partię Konfederacja Wolność i Niepodległość w wysokości co najmniej 30 złotych.

Wyraźne zwycięstwo

Uprawnionych do głosowania w prawyborach Konfederacji było 700. Poseł Krzysztof Bosak zdobył 210 z 586 ważnych głosów. Jego konkurenci znacznie mniej.  Grzegorz Braun miał 161 głosów, natomiast trzeci – Artur Dziambor – 110 głosów. Na dalszych miejscach znaleźli się:

  • Konrad Berkowicz – 44
  • Janusz Korwin-Mikke – 31
  • Jacek Wilk – 13
  • Magdalena Ziętek-Wielomska – 9
  • Paweł Skutecki – 5
  • Krzysztof Tołwiński – 1.

Prawybory Konfederacji w Łódzkiem

Mandaty elektorskie

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P