piątek, 19 lipca 2024

Sebastian B. porywał dla okupu. Interpol wydał za nim czerwoną notę. Poszukiwany mężczyzna zatrzymany w Albanii

Udostępnij

42-letni poszukiwany mężczyzna został zatrzymany w Albanii. Pochodzący z Łodzi Sebastian B. porywał dla okupu, kierował grupą przestępczą, a Interpol wydał za nim czerwoną notę. To tak zwany czerwony list gończy, czyli najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań.

Poszukiwany mężczyzna porywał dla okupu

To była międzynarodowa akcja policji zakrojona na szeroką skalę. 42-letni Sebastian B. od ponad pół roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Został skazany prawomocnie między innymi za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, porwanie dla okupu i pozbawienie wolności innej osoby w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wydano za nim dwa listy gończe, dwa zarządzenia, europejski nakaz aresztowania i czerwoną notę Interpolu. To najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań.

Policjanci z wydziału poszukiwań i identyfikacji osób KWP w Łodzi sprawdzali każdy trop, który mógł doprowadzić do zatrzymania mężczyzny. Ustalili, że poszukiwany mężczyzna ukrywa się w Albanii. Następnie policjanci z wydziału wywiadu kryminalnego łódzkiej komendy nawiązali kontakt z Biurem Międzynarodowym Współpracy Policji. Konieczna była współpraca między polską a albańską policją – mówi kom. Edyta Machnik z KWP w Łodzi.

Mężczyzna został zatrzymany w hotelu w Durres, w Albanii. Teraz przebywa w albańskim areszcie, gdzie czeka na decyzję o ekstradycji do Polski.

Czerwone noty Interpolu

Sebastian B. jest jedną z prawie 7 tysięcy osób poszukiwanych czerwonym listem gończym na świecie. Na liście są osoby pochodzące z Belgii, Rosji, Nikaragui, Gwatemali, Tunezji, Jamajki, Indii, Uzbekistanu czy Czech. Interpol wystawił czerwoną notę także za 47 obywatelami Polski.

Na tej liście wciąż widnieje czerwona nota wydana za Sebastianem M., podejrzanym o spowodowanie śmiertelnego wypadku na A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Mężczyzna nadal czeka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na ekstradycję do Polski. Procedura jest w toku.

Ekstradycja Sebastiana M. Emiracki sędzia o sytuacji sprawcy wypadku na A1

Interpol wydał także czerwoną notę za innym łodzianinem – 32-letnim Patrykiem Sibiński.  Poszukiwany mężczyzna oskarżany jest o porwania i wymuszenia. Międzynarodowa policja szuka także Krzysztofa Pomorskiego z Pabianic. Mężczyzna poszukiwany jest za rozpowszechnianie pornografii dziecięcej.

Za zabicie 3 osób poszukiwany przez Interpol nadal jest Jacek Jaworek, pochodzący z Częstochowy. Jego wizerunek i szczegółowe dane figurują w czerwonej nocie, umieszczonej na stronie Interpolu.

Polscy dżihadyści

Interpol poszukuje także obywateli Polski oskarżanych o działanie z organizacją terrorystyczną ISIS. Nadal poszukiwany jest 31-letni Jakub Jakus z Sandomierza. Na temat tego dżihadysty kilka lat temu pojawiły się informacje mające sugerować jego śmierć. Poszukiwany mężczyzna nazywany był „polskim wojownikiem”, a przez Państwo Islamskie – Abu Khattab al-Polandi. Bojownik miał zginąć w Syrii. Informację o tym wraz z wizerunkiem mężczyzny miało opublikować kilka lat temu ISIS.

Polski terrorysta przed łódzkim sądem. Nie przyznaje się do planowania zamachu w Polsce

Za udział w organizacji terrorystycznej Islamskie Państwo Iraku poszukiwany jest 51-letni Karim Labidi. Mężczyzna ma podwójne obywatelstwo – polskie i tunezyjskie. Za szczególnie niebezpiecznego uznano także urodzonego w Niemczech, ale z polskim obywatelstwem, Maximiliana Rafalskiego. Poszukiwany mężczyzna ma 29 lat i oskarżany jest o udział w organizacji terrorystycznej. Czerwona nota Interpolu została wydana również za mającym polskie obywatelstwo 51-letnim dżihadystą – Wailem Awadem.

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P