wtorek, 21 maja 2024

Pierwszy punkt szczepień powszechnych powstał w siedzibie Cafe Senior Raj

Udostępnij

Pierwszy z czterech punktów szczepień przeciw COVID-19 na terenie powiatu bełchatowskiego rozpocznie swoje funkcjonowanie już w maju. Będzie to siedziba Cafe Senior Raj, która została wybrana pod kątem możliwości dostępu dla osób starszych i niepełnosprawnych. Celem jest usprawnienie całego procesu szczepienia i wykonanie w czterech punktach powiatu 1050 dawek dziennie. Punkt ten będzie czynny przez cały tydzień bez wyjątków od godz. 8:00 do 20:00.

W maju rusza pierwszy powszechny punkt szczepień w naszym mieście

W Bełchatowie rusza pierwszy punkt szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Znajdować się on będzie w siedzibie Cafe Senior Raj na osiedlu Przytorze. Punkt Informacji Prozdrowotnej znajduje się przy ul. Energetyków 6.

To efekt działań rządu, który chce przyspieszyć akcję szczepienia obywateli. Tym sposobem umożliwiono samorządom lokalnym tworzenie specjalnych punktów do tego przystosowanych. Pierwsze szczepienia w tym miejscu mają ruszyć już w maju.

Już w połowie kwietnia na terenie powiatu bełchatowskiego Narodowy Fundusz Zdrowia zaakceptował cztery lokalizacje.

Z początkiem kwietnia pojawiła się już informacja, że w powiecie bełchatowskim powstaną cztery punkty szczepień. Trzy w Bełchatowie i jeden w Zelowie. Było to związane z prośbą ze strony wojewody łódzkiego Tobiasz Bocheńskiego do starosty Doroty Pędziwiatr. O tym, że trwają przygotowania w tym kierunku, pisaliśmy w artykule pt. „Trzy nowe punkty masowych szczepień w Bełchatowie, a jeden w Zelowie”.

Niespełna dwa tygodnie później Starostwo Powiatowe w Bełchatowie przekazało informację, że Narodowy Fundusz Zdrowia wstępnie zaakceptował wszystkie cztery kandydatury lokalizacyjne powstania punktów oraz dodał je do systemu szczepień Centrum e-Zdrowia. Punkty zaplanowano w następujących miejscach:

  1. Cafe Senior „Raj” – Centrum Aktywności Seniora, ul. Energetyków 6, Bełchatów
  2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej REDMED S. C. Reda Elkader, Emil Elkader, ul. Częstochowska 37, Bełchatów.
  3. Dom Kultury w Zelowie, ul. Kościuszki 74, Zelów.
  4. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dobrzelowie, ul. Górna 7, Bełchatów

Więcej o tym pisaliśmy w artykule pt. „Wykonają ponad 1000 szczepionek dziennie w czterech nowych punktach powiatu. Jest wstępna akceptacja NFZ”.

Pierwsza z lokalizacji została już zaakceptowana przez NFZ i wojewodę łódzkiego, a także odbyła się w tym miejscu wizytacja i wydano ostateczną decyzję, która pozwoli na realizację programu także w Bełchatowie.

Wybierając miejsce na punkt, braliśmy pod uwagę, aby było one dogodne zarówno dla seniorów, jak i osób niepełnosprawnych. W pobliżu są przystanki autobusowe, będzie więc łatwo do niego dotrzeć ~ prezydent Mariola Czechowska

Siedziba Cafe Senior Raj ma funkcjonować w godz. 8:00 – 20:00 od poniedziałku do niedzieli, a więc tygodniowo będzie on czynny aż przez 84 godziny.

Po naszej stronie leżało udostępnienie lokalu i jego przystosowanie do szczepień. Wyposażyliśmy punkt m.in. w lodówkę, a także specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji. Będziemy także dbać o jego obsługę, ale wyłącznie w kwestiach organizacyjnych. Za realizację samych zaś szczepień i rejestrację odpowiedzialny będzie już podmiot leczniczy ~ prezydent Mariola Czechowska.

Celem we wszystkich czterech punktach będzie wstrzyknięcie co najmniej 1050 szczepionek dziennie, aby wykonywać ich 800 tygodniowo na 10 tysięcy dorosłych mieszkańców powiatu bełchatowskiego.

Dokładny termin rozpoczęcia programu w punkcie przy ul. Energetyków 6 na osiedlu Przytorze w Bełchatowie będzie podany przez bełchatowski magistrat. W tym celu należy na bieżąco śledzić stronę internetową Urzędu Miasta Bełchatowa.

Aby usprawnić cały proces, już teraz można wypełnić i zabrać ze sobą kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Pozwoli to na sprawne przeprowadzanie szczepienia w punkcie bez zbędnego przeznaczania czasu na wypełnianie dokumentu. Kwestionariusz można pobrać TUTAJ.

Szczepień

Przeczytaj także:

Pierwszy elektryczny polski autobus marki Pilea na ulicach Bełchatowa. Władze miasta mają ekologiczne plany

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaczyna realizację inwestycji na 2021 rok. To będą milionowe wydatki

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości