Przestępcom nie brakuje wyobraźni. Wykorzystują każdą metodę, z pomocą której mogą wyłudzić pieniądze od nieświadomych użytkowników Internetu. Oszustwo na NFZ to nowa forma przestępstwa. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega.
Oszustwo na NFZ. Fałszywe strony
Oszuści stworzyli strony internetowe łudząco podobne do strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Za pośrednictwem fałszywych stron oferują między innymi wydanie nowej karty ubezpieczenia pod pozorem zbliżającego się terminu wygaśnięcia ważności tej karty.
W ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe i numer karty debetowej lub kredytowej.
Narodowy Fundusz Zdrowia nie wydaje kart ubezpieczenia, nigdy nie pobiera żadnych opłat i nie zbiera danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia – ostrzega Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.
Fałszywe strony internetowe na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oficjalnego serwisu NFZ. Cyberprzestępcy wykorzystują logo i wizerunek Funduszu. Oprócz informacji o zbliżającym się terminie utraty ważności karty, jest także gotowy do wypełnienia formularz, w którym oszuści liczą na wpisanie przez użytkowników danych.
To oszustwo internetowe i próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy – ostrzega Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.
Oszustwo na NFZ zostało wykryte na trzech stronach internetowych:
- hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com
- hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
- hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
Odszkodowanie za wypadek przy pracy. ZUS wypłaci więcej pieniędzy
Jednak podobnych witryn może być znacznie więcej. Użytkownicy powinni zwrócić uwagę na adres strony, który wyświetli się po kliknięciu w link. Nawet jeśli na stronie widocznie jest logo NFZ, zachowana jest kolorystyka Funduszu i wszystkie informacje, adres nie powinien być inny ten z oficjalnej strony NFZ.
‼️ UWAGA ‼️
Oszuści mogą podszywać się pod #NFZ, np. oferując rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia, pod pozorem zbliżającego się terminu wygaśnięcia ważności tej karty.
⚠️ W ten sposób próbują wyłudzić dane.
ℹ️ Jak nie dać się oszukać?
ZOBACZ ⤵️https://t.co/XspWD2CLJA pic.twitter.com/dh1FWFHOho
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) April 12, 2024
Warto także pamiętać, że zaufane adresy stron internetowych zawsze poprzedza „https”, czyli protokół komunikacyjny, który zapewnia bezpieczne połączenie internetowe. Jeśli ktoś nie jest pewien czy dana strona to oszustwo internetowe, Fundusz prosi o kontakt z bezpłatną i całodobową infolinią 800 190 590. A jeśli oszustwo na NFZ zostało przez kogoś wykryte, należy powiadomić policję.
W Łodzi otwarto Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. To jedyny taki ośrodek w kraju