wtorek, 21 maja 2024

Oszuści internetowi coraz częściej wyłudzają pieniądze za pomocą OLX i WhatsAppa

Udostępnij

Oszuści internetowi w czasie pandemii koronawirusa są coraz bardziej aktywni w sieci. Dotyczy to głównie platformy OLX oraz komunikatora WhatsApp, gdzie przestępcy bardzo często wyłudzają pieniądze.

Pandemia, to czas gdy coraz aktywniejsi są oszuści internetowi

W obecnych czasach, gdzie pandemia koronawirusa zdominowała codzienne funkcjonowanie i coraz więcej transakcji oraz ważnych spraw załatwia się w sieci, zdecydowanie bardziej aktywni zrobili się oszuści internetowi, którzy z biegiem czasu wymyślają kolejne sposoby na wyłudzanie pieniędzy.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów i sprzedaży internetowych ~ informują policjanci z KPP w Bełchatowie

Liczne akcje i apele mundurowych nie pomagają. Oszuści internetowi w dalszym ciągu spotykają w sieci osoby, które dają się nabrać na coraz to nowsze i skuteczniejsze ruchy. Najczęściej pośpiech i nieuwaga jest przyczyną utraty finansów po udostępnieniu danych do kont bankowych lub kart płatniczych.

W ostatnim czasie bardzo popularny stał się rzekomy zakup przedmiotów na platformie OLX, gdzie potencjalny nabywca rozmawia ze sprzedającym poprzez komunikator WhatsApp. Tam prowadzona jest dość szybka rozmowa w celu upewnienia się, czy dana oferta jest aktualna. Jeśli tak, to wyraża zainteresowanie zakupem, a następnie informuje, że dokonał płatności za przedmiot, który jest jego zakupowym celem.

Kolejnym krokiem, jaki wykonują oszuści internetowi jest przesłanie, przez potencjalnego nabywcę linku do strony, która podszywa się pod platformę OLX i pozwala na finalizację transakcji. Na ekranie wyskakuje okno, gdzie należy wpisać numer karty płatniczej, ważność, trzycyfrowy kod CVC i saldo. Wiele osób nabiera się na takie ruchy i uzupełnia dane, a następnie traci środki finansowe ze swojego konta.

Pamiętajmy, że Internet, jak każde inne miejsce, nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i czujności. W dużej mierze to od nas zależy czy staniemy się ofiarą cyberprzestępcy. W sieci zachowajmy ostrożność i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania ~ podkreślają policjanci z KPP w Bełchatowie

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie przestrzegają, aby:

  • nie klikać w nieznajome linki do stron, zwłaszcza dotyczących płatności,
  • zwracać uwagę, na to czy witryna jest bezpieczna,
  • jeśli korzystamy z narzędzi autoryzacyjnych przesyłanych sms-em z banku, sprawdzajmy, czy treść sms-a jest zgodna z rodzajem transakcji, którą chcemy wykonać, (np. chcemy potwierdzić płatność, a w smsie z banku jest dodanie karty do Google Pay – nie autoryzujmy takiej transakcji),
  • przed potwierdzeniem płatności sprawdźmy, czy kwota, jaką chcemy przekazać, zgadza się z tą, którą chcemy przelać,
  • zwróćmy uwagę na poprawność językową potencjalnego nabywcy (podczas korespondencji cyberprzestępcy posługują się głównie „łamaną” polszczyzną).

Na stronie www.belchatow.policja.gov.pl można na bieżąco śledzić informacje napływające z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, o których również informujemy na naszym portalu.

Przeczytaj także:

Pijani agresorzy wymusili pieniądze od niepełnoletnich chłopców

Hodowca marihuany wpadł w trakcie domowej awantury

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości