Oszuści internetowi w czasie pandemii koronawirusa są coraz bardziej aktywni w sieci. Dotyczy to głównie platformy OLX oraz komunikatora WhatsApp, gdzie przestępcy bardzo często wyłudzają pieniądze.

Pandemia, to czas gdy coraz aktywniejsi są oszuści internetowi

W obecnych czasach, gdzie pandemia koronawirusa zdominowała codzienne funkcjonowanie i coraz więcej transakcji oraz ważnych spraw załatwia się w sieci, zdecydowanie bardziej aktywni zrobili się oszuści internetowi, którzy z biegiem czasu wymyślają kolejne sposoby na wyłudzanie pieniędzy.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów i sprzedaży internetowych ~ informują policjanci z KPP w Bełchatowie

Liczne akcje i apele mundurowych nie pomagają. Oszuści internetowi w dalszym ciągu spotykają w sieci osoby, które dają się nabrać na coraz to nowsze i skuteczniejsze ruchy. Najczęściej pośpiech i nieuwaga jest przyczyną utraty finansów po udostępnieniu danych do kont bankowych lub kart płatniczych.

W ostatnim czasie bardzo popularny stał się rzekomy zakup przedmiotów na platformie OLX, gdzie potencjalny nabywca rozmawia ze sprzedającym poprzez komunikator WhatsApp. Tam prowadzona jest dość szybka rozmowa w celu upewnienia się, czy dana oferta jest aktualna. Jeśli tak, to wyraża zainteresowanie zakupem, a następnie informuje, że dokonał płatności za przedmiot, który jest jego zakupowym celem.

Kolejnym krokiem, jaki wykonują oszuści internetowi jest przesłanie, przez potencjalnego nabywcę linku do strony, która podszywa się pod platformę OLX i pozwala na finalizację transakcji. Na ekranie wyskakuje okno, gdzie należy wpisać numer karty płatniczej, ważność, trzycyfrowy kod CVC i saldo. Wiele osób nabiera się na takie ruchy i uzupełnia dane, a następnie traci środki finansowe ze swojego konta.

Pamiętajmy, że Internet, jak każde inne miejsce, nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i czujności. W dużej mierze to od nas zależy czy staniemy się ofiarą cyberprzestępcy. W sieci zachowajmy ostrożność i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania ~ podkreślają policjanci z KPP w Bełchatowie

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie przestrzegają, aby:

Na stronie www.belchatow.policja.gov.pl można na bieżąco śledzić informacje napływające z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, o których również informujemy na naszym portalu.

Przeczytaj także:

Pijani agresorzy wymusili pieniądze od niepełnoletnich chłopców

Hodowca marihuany wpadł w trakcie domowej awantury