niedziela, 19 maja 2024

Ogród warzywny w Łodzi? Miasto przekaże dotację na założenie „warzywniaka”

Udostępnij

Miasto przekaże dotację na ogród warzywny w Łodzi. W założeniu ma powstać 15 takich „warzywniaków”. Obowiązkiem mieszkańców będzie pielęgnacja upraw, dbanie o ogród i korzystanie z upraw.

Ogród warzywny w Łodzi

To wspólna akcja magistratu i Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. Ma powstać 15 społecznych ogrodów warzywnych. Ich zakładanie zarekomendowali łodzianie działający w ramach Łódzkiego Panelu Obywatelskiego „Zieleń w mieście”. Pierwszy ogród warzywny w Łodzi już powstał przy ulicy Senatorskiej.

Opieka nad ogrodami będzie odbywać się w ramach zajęć praktycznych, które są integralną częścią nauki zawodu. mówi ANNA WIERZBICKA,  dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w łódzkim magistracie

Organizatorzy zapewniają m.in. sadzonki i nasiona roślin – głownie warzyw i ziół – które mogą być z powodzeniem siane lub sadzone w czerwcu. Na jeden ogród przeznaczono maksymalnie 2 tys. zł, a także materiały niezbędne do budowy ogrodów – ziemię, podłoże, nawozy, skrzynki i narzędzia.

Społeczności, dla których ogrody zostaną przygotowane, będą mogły liczyć na szkolenia, a następnie fachowe wsparcie w nadzorowaniu upraw i pomoc w utrzymaniu ogrodów w odpowiedniej kondycji. Zadaniem mieszkańców będzie dbanie o ogród, podlewanie go i pielęgnacja. Będą też mogli korzystać z upraw.

Jesteśmy jedyną łódzką szkołą, która kształci techników ogrodników i techników architektury krajobrazu, zatem nasze zaangażowanie w tę akcję wydaje się oczywiste. Wsparcie merytoryczne odbędzie się za sprawą naszych uczniów, nauczycieli i ogrodników. Planujemy także specjalne pokazy dla dzieci. mówi MARCIN JÓZEFACIUK, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła

Pierwszy ogród warzywny powstał z inicjatywy sąsiadów z ul. Senatorskiej 50/52, którzy już przed majówką – dzięki wsparciu miasta – rozpoczęli swoje ekologiczne uprawy. Kolejny ma powstać we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Radogoszcz Wschód.

Mieszkańcy, a także wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i inne podmioty zainteresowane uczestnictwem w programie, mogą przysyłać swoje zgłoszenia do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Łodzi na adres wks@uml.lodz.pl do końca maja.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości