sobota, 18 maja 2024

Ogród w stylu greckim – jaki kamień ogrodowy wybrać?

Udostępnij

Pierwszym skojarzeniem z ogrodem w stylu greckim jest kolorystyka – biel i błękit. Dlaczego takie kolory? Biel daje chłód, a niebieski odstrasza komary, są więc idealne i praktyczne w gorącym, śródziemnomorskim klimacie. Drugim skojarzeniem charakterystycznym dla greckiego ogrodu są z kolei kamienne aranżacje. Południowe tereny nie są bogate w lasy, dlatego oszczędnie gospodaruje się tam drewnem i zastępuje go właśnie kamieniami.

Otoczak i grys grecki Thassos

Jaki więc kamień będzie pasował do ogrodu w stylu greckim? Przede wszystkim, wpasowujący się we wspomnianą białą kolorystykę, otoczak grecki Thassos. Jak sama nazwa wskazuje, kamień ten idealnie pasuje do ogrodu właśnie w tym stylu. Są to śnieżnobiałe, bardzo estetyczne kamienie dekoracyjne, doskonale sprawdzające się jako podłoża do rabat kwiatowych czy też na ścieżki.

Kamień ten pochodzi z greckich plaż, więc jest materiałem wręcz niezbędnym przy tworzeniu ogrodu w stylu greckim. Ozdobny otoczak ogrodowy naturalnego pochodzenia charakteryzuje się okrągłym kształtem i przepiękną, lśniącą, gładką powierzchnią. Sprawdzi się także jako ozdoba oczek wodnych oraz uzupełnienie obrzeży wokół drzew i krzewów.

Ten kamień do ogrodu jest bardzo efektowny wizualnie i wyrazisty, a wykonane z niego aranżacje przyciągają wzrok. To podstawowy materiał, który warto wziąć pod uwagę, tworząc ogród w stylu greckim.

Poza otoczakami do ogrodu we wspomnianej stylistyce nada się też śnieżnobiały grys grecki, czyli kamień ogrodowy w znacznie drobniejszej frakcji, który jest jednak równie efektowny.

Ogród w stylu greckim

Kamień ogrodowy – mozaiki z otoczaków

W ogrodzie typu greckiego sprawdzą się również inne kolorystycznie rodzaje podłoża, za pomocą których można tworzyć przepiękne mozaiki. Doskonale sprawdzą się tutaj otoczaki nie tylko greckie, jak śnieżnobiały Thassos, ale również ciemniejsze, takie jak otoczak Bianco Carrara, otoczak Czarny Negro, a także otoczaki w bardziej finezyjnych kolorach – różowym czy siwym.

Pięknie wygląda też granitowy szarobiały otoczak, tzw. dalmatyńczyk. Nieprzeciętny kamień ogrodowy w kontrastowych kolorach – biel nakrapiana czarnymi plamkami daje ciekawy, niebanalny efekt.

Mozaiki z kamienia mogą pełnić funkcję podłoża, lecz świetnie sprawdzą się także jako materiał elewacyjny, np. do murków, płotów i innych rodzajów ogrodzeń, czy do całej masy innych ogrodowych aranżacji – przy studniach, grillach, altankach.

Kamienie ogrodowe na taras

Grecki ogród bardzo mocno kojarzy się z miejscem wypoczynku, miejscem tuż obok domu, gdzie można, usiąść, odpocząć, zjeść obiad, spędzić miłe, letnie popołudnie z rodziną lub przyjaciółmi. Jest to bardziej styl kameralnego tarasu z bujną roślinnością i klimatyczną kamienną aranżacją niż dzikiego sadu. Jaki więc kamień ogrodowy najlepiej sprawdzi się na taras?

Na taras najlepiej sprawdzą się płyty kamienne granitowe, płyty betonowe, a także marmury czy łupki. Posadzkę tarasu można wykonać na bardzo wiele sposobów, należy jednak przede wszystkim pamiętać, że kamień, jakiego użyjemy, musi być odporny na zmienne warunki atmosferyczne – przede wszystkim musi być odporny na mróz, nasiąkanie i promienie UV.

Śmiało można użyć kostki granitowej. Jest popularna, wytrzymała, trwała, estetyczna, elegancka, odporna na ścieranie i mniej nasiąkliwa niż np. kostka betonowa. Ponadto dużym plusem jest również jej przystępna cena. Minusem będzie trochę większa trudność w utrzymaniu czystości niż np. w przypadku gresów. Mamy jednak w czym wybierać – od kostki granitowej szarorudej, przez czarną Szwed, czerwoną Vangę, czerwonoszarą, granitową Padang Dark, szarą Strzegom, szarorudą otaczaną, szarą otaczaną oraz żółtą.

Nie zaleca się natomiast stosowania na tarasy płyt gresowych lub ceramicznych, które po kilku sezonach mogą nie przetrwać zimy i zacząć pękać oraz odpadać. Beton z kolei nie wygląda tak dostojnie i urokliwie jak naturalny, ozdobny kamień ogrodowy.

Ogród w stylu greckim

Śródziemnomorski klimat tuż obok Twojego domu

Reasumując – ogród w stylu greckim to biel, błękit, bujna roślinność, naturalny, kameralny klimat tarasowych aranżacji oraz kamień. Greckie otoczaki Thassos, śnieżnobiały gres, kolorowe mozaiki, kamienne płyty tarasowe i bliskość natury oraz bijące od tego wizualnie śródziemnomorskie ciepło.

Ogrodowe aranżacje właśnie w tym stylu, ze sporą ilością kamienia i bez coraz modniejszych surowych, nowoczesnych akcentów, pozwolą nam zatrzymać smak lata i wakacji przez cały rok.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamieni naturalnych kamienie-dekoracyjne.pl

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości