poniedziałek, 27 maja 2024

Odnawiają fabryki przy Pasażu Schillera. Szykują biura dla urzędników UMŁ

Udostępnij

Fabryki przy Pasażu Schillera, a właściwie ruiny fabryk, nabierają nowego kształtu. Pod adresami: Sienkiewicza 61a i Sienkiewicza 63 będą m.in. biura Urzędu Miasta Łodzi.

Fabryki przy Pasażu Schillera w Łodzi

Budynki pofabryczne przy ulicy Sienkiewicza 61 pochodzą z początku XX wieku. Do 1917 roku funkcjonowała tam przędzalnia kamgarnu Natana Koppela. W zakładzie założonym w 1978 pracowało 60 robotników. Przedsiębiorstwa zajmowały również powierzchnie sąsiedniej działki przy ul. Sienkiewicza 63. W kolejnych latach w fabrykach działała tkalnia wyrobów wełnianych i bawełnianych Dawida Basiewicza, która prowadził wspólnie z braćmi Łajami: Kaganem i Chaimem. Firma zatrudniała 100 robotników pracujących na 82 krosnach angielskich i 14 jedwabniczych.

Łódzka Aleja Gwiazd powiększa się. Wytwórnia Filmów Oświatowych ma swoją gwiazdę

W latach międzywojennych prosperowała w tym miejscu fabryka knotów i sznurowadeł oraz dziewiarnia Otto Kampfa. Swoje lokum miała też administracja Łódzkiej Czesalni i Przędzalni Wełny Fisnera i Bialera. Lata 30-te to okres działalności Józefa Pilicera, który trudnił się produkcją tkanin. Swoją fabrykę wyrobów dzianych prowadził tu również Maurycy Hirszman.

Fabryka przy sienkiewicza w łodzi

Od ruiny do perły

Obie fabryki przy Pasażu Schillera jeszcze kilka lat temu były pustostanami. Dziś już nabierają właściwego sobie kształtu. Budynek pierwszej fabryki ma pomalowaną elewację od strony północnej, a wszystkie pomieszczenia na trzech kondygnacjach. Zakończono też montaż okien i parapetów, a w 80 proc. gotowy jest dach. Trwają roboty związane z wykonaniem fasady wieży oraz przy zwieńczeniach przejazdu bramowego. Dobiega końca montaż instalacji sanitarnych, elektrycznych i alarmowych.

Z kolei w sąsiednim budynku przy ul. Sienkiewicza 63 zakończono montaż dachu. Trwa układanie izolacji fundamentów oraz budowa schodów zewnętrznych.  Od strony Piotrkowskiej montowana jest kanalizacja deszczowa. Trwa także uzbrajanie ścian działowych na drugim i trzecim piętrze.

Fabryki przy pasażu schillera

Nowe życie dawnych fabryk

Miasto ma duże plany wobec dawnych fabryk. Na parterze przy ul. Sienkiewicza 61A po remoncie powstaną dwa lokale usługowe, a na wyższych piętrach – biura magistratu.  W budynku pod numerem 63 mieścić się będą: biura, lokale usługowe i pracownie artystyczne.

Fabryki przy pasażu schillera

W planach jest także skwer z placem zabaw, małym amfiteatrem i tarasem restauracji. Podwórko – jak zapowiadają łódzcy urzędnicy – będzie zielone. Posadzone zostaną graby
i klony oraz kwiaty, krzewy i trawy ozdobne. Będą też ławki i siedziska, stojaki na rowery oraz latarnie.

Fabryki przy pasażu schillera


Oszustwo na NFZ. Uwaga na fałszywe strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości