środa, 22 maja 2024

Łódzka Aleja Gwiazd powiększa się. Wytwórnia Filmów Oświatowych ma swoją gwiazdę

Udostępnij

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi została uhonorowana gwiazdą. To najstarsza polska wytwórnia filmowa z 75-letnią historią. Przy Piotrkowskiej 66 odsłoniętą słynną gwiazdę, a to oznacza, że Łódzka Aleja Gwiazd ma już 98. gwiazd.

Niezwykła Wytwórnia Filmów Oświatowych

Wytwórnia Filmów Oświatowych to nieodłączna części „Łodzi filmowej”. Przez dziesięciolecia wytwórnia nie tylko dokumentowała rzeczywistość, ale i kształciła przyszłe pokolenia filmowców. To w niej wielu absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi realizowało swoje pierwsze projekty. WFO była przystanią dla tak wybitnych twórców jak Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi czy Juliusz Machulski, dając początek karierom, które na zawsze zmieniły oblicze polskiego kina. Wytwórnia zgromadziła blisko 5 tysięcy filmów, zdobywając ponad tysiąc prestiżowych nagród festiwalowych.

Szkoła Filmowa w Łodzi. Milenia Fiedler ponownie rektorem

Łódzka „Oświatówka” bez wiele lat byłą liderem w produkcji filmów przyrodniczych, ponieważ szczególnie upodobali ją filmowcy z tej dziedziny. To tutaj zrealizował niemal wszystkie swoje filmy jeden z najwybitniejszych filmowców i fotografów przyrody – Włodzimierz Puchalski.

Łódzka aleja gwiazd wytwórnia filmów oświatowych

Dziś WFO koncentruje swoje działania na edukacji filmowej skierowanej do najmłodszych. Organizuje warsztaty i zajęcia prowadzone przez doświadczonych filmowców. Jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, największego tego typu wydarzenia w Polsce.

Łódzka Aleja Gwiazd z kolejną

Gwiazdę WFO w Łodzi odsłonięto w czwartek, 18 kwietnia. Można znaleźć ją na wysokości Piotrkowskiej 66. Dzięki temu Łódzka Aleja Gwiazd powiększyła się do 98. Pierwsza gwiazda została wmurowana 28 maja 1998 roku i była poświęcona aktorowi Andrzejowi Sewerynowi. Aleja powstała z pomysłu reżysera Jana Machulskiego. Pierwowzorem jest najsłynniejsza na świecie Walk of Fame w Los Angeles.

Łódzka aleja gwiazd wytwórnia filmów oświatowych

Łódzka Aleja Gwiazd rozciąga się między ulicami 6 Sierpnia i gen. Traugutta a pasażem Artura Rubinsteina. Po zachodniej stronie ulicy są gwiazdy aktorów polskiego kina, z kolei po wschodniej – gwiazdy reżyserów, operatorów, scenografów czy kompozytorów.

Przez 26 lat swoje gwiazdy odsłonili w Łodzi m.in.: Katarzyna Figura, Jacek Fedorowicz, Janusz Gajos, Bogumił Kobiela, Tadeusz Łomnicki, Roman Polański, Jerzy Stuhr czy Beata Tyszkiewicz.

Teatr w Łodzi na wiosnę. Jakie premiery i kiedy?

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości