czwartek, 23 maja 2024

Obostrzenia zaostrzone od 27 marca. Co się zmieniło?

Udostępnij

Od soboty, 27 marca do piątku, 9 kwietnia zaostrzono obostrzenia, i Polaków czekają nowe zasady bezpieczeństwa. Rząd taką decyzję podjął z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19, coraz większą liczbę zgonów, a także pogarszającą się sytuację służby zdrowia. O tym fakcie poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Statystyki dotyczące pandemii koronawirusa z dnia na dzień są coraz bardziej dramatyczne. Z tego też powodu rząd postanowił zaostrzyć reżim sanitarny i w rozporządzeniu z dnia 25 marca pojawiły się nowe obostrzenia.

Zwiększenie zasad bezpieczeństwa na terenie Polski ma spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Obecnie złą informacją jest coraz częściej identyfikowana brytyjska odmiana koronawirusa, która zdaniem ekspertów jest jeszcze bardziej zaraźliwa i groźna.

– Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami ~ Adam Niedzielski, minister zdrowia

Jeszcze kilka tygodni temu panowała zasada, że jeżeli zdaniem rządowych ekspertów i rządzących w danym województwie przyrost zachorowań będzie zbyt duży, to zostaną wprowadzone znaczniejsze obostrzenia. To nie okazało się jednak skuteczną metodą w walce z pandemią koronawirusa. Po zamknięciu województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego zaostrzono obostrzenia w województwie mazowieckim i lubuskim. Jednakże przed tygodniem rząd zdecydował się wprowadzić lockdown na terytorium całego kraju, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W czwartek, 25 marca o godz. 11:00 premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zorganizowali specjalną konferencję prasową, w trakcie której ogłoszono nowe obostrzenia. Ponadto ostrzegano, aby z rozwagą spędzić zbliżające się Święta Wielkiej Nocy.

– Ogranicz do minimum kontakty społeczne. Jeśli możesz, pracuj zdalnie, a zbliżające się święta wielkanocne spędź w gronie swoich domowników ~ Mateusz Morawiecki, premier

Od soboty, 27 marca do piątku, 9 kwietnia obowiązuje:

1. Handel:

 • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 m2 zostają zamknięte,
 • centra i galerie handlowe nadal pozostają zamknięte (z wyjątkiem: sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych i księgarni),
 • limit: 1 osoba na 15m2 w sklepach o powierzchni do 100m2,
 • limit: 1 osoba na 20m2 w sklepach o powierzchni powyżej 100m2.

2. Miejsca kultu regilijnego:

 • nowy limit osób: 1 osoba na 20m2.

3. Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostają zamknięte.

4. Żłobki i przedszkola

 • czynne tylko dla dzieci medyków, żołnierzy, policjantów i strażaków,
 • rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3764270316975711

5. Sport

 • obiekty sportowe ograniczają się do działalności dla osób trenujących zawodowo, grających w ligach zawodowych, a także kadrowiczów i reprezentantów kraju,
 • nadal zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria

Bez zmian pozostają obostrzenia:

6. Kultura

 • zamknięte: kina, teatry, muzea, galerie sztuki,

7. Edukacja

 • uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

8. Hotele

 • obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Nadal panuje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób, a także dezynfekcja rąk oraz wietrzenie pomieszczeń. Ponadto Polacy są proszeni o pozostanie w domach na czas Świąt Wielkanocnych, a także o pracę zdalną jeśli tylko jest to możliwe.

Więcej informacji i zaleceń znajduje się na stronie gov.pl, a aktualne rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 roku, które zmienia rozporządzenie z dnia 19 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znajduje się TUTAJ.

Obostrzenia wymusiły statystyki

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w piątek, 26 marca wykonano ponad 107 tys. 700 testów, z których 35 tys. 143 osób miało wynik pozytywny. Najwięcej, bo 5 tys. 264 przypadki odnotowano w województwie mazowieckim. Najmniej na Podlasiu, bo 529. Zmarło 125 osób z powodu COVID-19, a śmierć na skutek współistnienia z COVID-19 innych schorzeń poniosło 318 osób.

Od ponad roku w Polsce odnotowano 2 mln 189 tys. 966 przypadków zachorowań na koronawirusa, a przebadano 11 mln 297 tys. 602 osób. Zmarło 51 tys. 305 osób.

W ramach akcji #SzczepimySię przeprowadzono już 5 mln 594 tys. 790 szczepień (stan na piątek, 26 marca). Pierwszą dawkę otrzymało 3 mln 666 tys. 008 obywateli, a druga dawka trafiła do 1 miliona 928 tys. 782 Polaków..

Na ten moment na 37 tys. 84 dostępne łóżka, zajętych jest 27 tys. 779. Z kolei respiratorów dla pacjentów z COVID-19 jest do dyspozycji 3 tys. 554, a zajęto już 2 tys. 730. Kwarantanną na ten moment jest objęte 461 tys. 317 osób, a ozdrowiało już 1 mln 747 tys. 223 osoby.

https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3766279750108101

Przeczytaj także:

Tatiana Kopala w finale czwartej edycji The Voice Kids

Narkotykowa nowość w Bełchatowie. 35-latek w rękach policji

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości