piątek, 14 czerwca 2024

Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej. Bełchatowianie złożyli kwiaty i modlili się za poległych (ZDJĘCIA)

Udostępnij

Obchody ku czci ofiar zbrodni katyńskiej odbyły się na terenie naszego miasta w niedzielę, 18 kwietnia. Uroczystości organizowano na terenie parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Świętej Faustyny Kowalskiej na osiedlu Binków w Bełchatowie. Pod pamiątkową tablicą tradycyjnie zostały złożone kwiaty, a następnie odprawiono mszę świętą.

Bełchatów pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony był we wtorek, 13 kwietnia. Od tragicznych wydarzeń na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) minęło już 81 lat. Wiosną 1940 roku z rąk członków NKWD zginęło 21 768 polskich obywateli, z czego ponad 10 000, to byli oficerowie polskiego wojska i policji.

Więźniowie i jeńcy wojenni, obywatele Polski ginęli od strzału w tył głowy z broni krótkiej. Byli oni uznawani wówczas za „wrogów władzy sowieckiej”, ponieważ po 17 września 1939 roku zostali zatrzymani przez armię czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej polskiej. Z kolei rodziny ofiar ludobójstwa w liczbie ponad 60 tysięcy osób zostały w kwietniu 1940 roku zesłane do Kazachstanu na podstawie ustanowionej uchwały.

Data 13 kwietnia została wyznaczona jako rocznica, ponieważ tego dnia w 1943 roku Niemcy ujawnili informację o tragicznym odkryciu na terenie ZSRR masowych mogił oficerów wojska polskiego. W 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił tę datę jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, aby oddać w ten sposób hołd ofiarom ludobójstwa.

Władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przez 50 lat ukrywały tę zbrodnię, ale ostatecznie w 1990 roku przyznano, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.

Kolejny już raz bełchatowianie uczcili pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej. W niedzielę, 18 kwietnia w parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Faustyny Kowalskiej na osiedlu Binków odbyły się skromne uroczystości z udziałem oficjalnych gości m.in. prezydent Miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej, czy starosty bełchatowskiej Doroty Pędziwiatr.

Najpierw złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa, która znajduje się w nawie bocznej świątyni, a o godz. 18:00 odprawiono mszę świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Ponadto wartę honorową przy tablicy pełnili przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie.

TUTAJ i TUTAJ można zobaczyć jak wyglądało ubiegłoroczne obchody z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przeczytaj także:

Blisko 17 milionów złotych dofinansowania inwestycji w trzech gminach

Wielbiciele marihuany wpadli w ręce mundurowych. Zabezpieczono 15 gram narkotyku

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Bóle głowy a tlenoterapia hiperbaryczna. Technologie w produkcji suplementów.