sobota, 18 maja 2024

Nowe karetki pogotowia ratunkowego w Łodzi

Udostępnij

Za blisko 15 milionów złotych Województwo Łódzkie kupiło karetki pogotowia ratunkowego dla Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. 30 nowoczesnych ambulansów ma wyposażenie, o którym zespoły ratownictwa medycznego niejednokrotnie mogły tylko pomarzyć.

Nowe karetki pogotowia ratunkowego

30 kupionych dla łódzkiego pogotowia ratunkowego ambulansów zostało wyposażonych w unikatowy w Polsce monitor-defibrylator. Urządzenie ma wyjątkowe możliwości.

Monitor jest sercem każdej karetki. To on jest początkiem każdej reanimacji. Umożliwia on ratownikom w łatwy sposób obserwować stan pacjenta i dostosować do niego akcję reanimacyjną. Pozwala ją na bieżąco kontrolować, analizować i naprawiać ewentualne błędy. Paweł Goździk,  dyrektor do spraw medycznych WSRM

To nowoczesne urządzenie na bieżąco sprawdza działania ratowników. Informuje o jakości stosowanych uciśnięć klatki piersiowej. Niektóre czynności wykonuje automatycznie w zależności od pacjenta, dostosowując parametry do osób dorosłych, dzieci czy noworodków.

Defibrylator zakupiony do łódzkich karetek pogotowia ratunkowego znacznie też ogranicza odczuwalność bólu w czasie stymulowania serca prądem.

Dodatkowe wyposażenie karetek

Defibrylator, który jest sercem każdej karetki pogotowia ratunkowego, ma możliwość automatycznego wysyłania danych o prowadzonej akcji ratunkowej do stacji bazowej. 

Łódzkie karetki mają też dodatkowe wyposażenie wśród którego są nowoczesne respiratory, czy  specjalny fotel z gąsienicami pozwalający łatwo zwozić pacjentów po schodach

Nowe karetki pogotowia ratunkowego zostały sfinansowane z unijnego projektu „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi”. Koszt ich zakupu to zaledwie 30 procent całego projektu, którego wartość to 109 milionów 939 tysięcy złotych.

Wcześnie z tej samej dotacji sfinansowano zakup:

  • środków do ochrony osobistej (maseczki, kombinezony ochronne, pościel jednorazowa, rękawice przyłbice, ubrania jednorazowe w tym buty i spodnie, ubrania operacyjne jednorazowe),
  • kardiomonitory, w tym kardiomonitory z kapnografem,
  • pulsoksymetry,
  • respiratory stacjonarne i transportowe,
  • ambulanse.

https://youtu.be/KMCtukNNnsw

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości