wtorek, 19 marca 2024

NIK: Nie jesteśmy gotowi na sieć 5G. Nikt nie przewidział takiego promieniowania

Udostępnij

To właśnie sieć 5G ma być nadzieją na rozwój, ale wielu mieszkańcom nie tylko Polski, spędza ona sen z powiek. Zagrożenie a może szansa na szybki rozwój. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła stopień przygotowania Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej do wprowadzenia w Polsce sieci telefonii komórkowej 5G. Wnioski są zatrważające: nie jesteśmy przygotowani ani organizacyjnie, ani technicznie do kontroli pola elektromagnetycznego.

Kompetencje służb nakładają się, a przepisy nie określają jednoznacznie roli, jaką mają odgrywać w systemie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym od urządzeń telefonii komórkowej. Inspektorzy NIK potwierdzili też, że niektóre stacje sanitarno-epidemiologiczne nie miały nawet odpowiednich uprawnień i kompetencji do badania wielkości i oddziaływania pola elektromagnetycznego.

Rośnie promieniowanie. Czy sieć 5G będzie bezpieczna

W ostatnich latach kolejno wprowadzano nowe rozwiązania technologiczne. Sieć LTE stała się standardem, bez którego żadna sieć telefonii komórkowej już ni przygotowuje ofert dla klientów. Teraz ma wejść nowy standard – sieć 5G. Wszystko dlatego, że wysyłamy coraz więcej danych przez nasze telefony komórkowe.

Rozwój rynku telefonii komórkowej w Polsce jest niezwykle dynamiczny. W latach 2010-2017 wielkość transmisji danych wzrosła aż 57-krotnie. Wzrosły też liczba i czas połączeń. Średnio każdy z nas w 2017 roku rozmawiał przez telefon ponad 1900 minut, a jeszcze w 2009 roku był to poziom 1100 minut. Liczby mówią same za siebie.

Poszerza się zasięg sieci komórkowych, podwyższa się standard transmisji danych, jego szybkość i jakość. Do 2030 roku rynek ten ma odnotować 24-krotny wzrost. Oznacza to m.in. coraz większą liczbę anten oraz ich instalację na mniejszych wysokościach. Sieć 5G po prostu wymaga specjalnej infrastruktury.

Oddziaływanie pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe (SBTK) i urządzenia mobilne na ludzi i środowisko będzie więc coraz silniejsze. Dlatego kontrola tego jest, szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie.

Brakuje kontroli poziomu promieniowania

W związku z planami uruchomienia nowej technologii (sieć 5G), ani inspektorzy ochrony środowiska, ani inspektorzy sanitarni nie prowadzili do tej pory należytej kontroli dotrzymywania dopuszczalnego poziomu PEM w otoczeniu SBTK. Nieliczne pomiary PEM prowadzono właściwie tylko na wniosek osób prywatnych lub jednostek samorządu terytorialnego.

Tylko w takich interwencyjnych pomiarach wykazywane były przekroczone poziomy dopuszczalnego promieniowania elektromagnetycznego. W kilku województwach pomiarów PEM w ogóle nie przeprowadzano.

Sieć 5g - liczba pomiarów

Pomimo prowadzenia przez IOŚ państwowego monitoringu środowiska w zakresie PEM, nie ma pełnych i dostępnych publicznie informacji, czy PEM w środowisku utrzymywane jest na dopuszczalnym poziomie. Naruszając przepisy prawa, IOŚ nie informowała również społeczeństwa i innych organów administracji o przekroczeniach norm.

Dlatego też NIK zawnioskował do premiera o wypracowanie skutecznego systemu kontroli dotrzymywania dopuszczalnego poziomu PEM w otoczeniu SBTK.

Rząd podnosi dopuszczalne normy PEM

Aby sieć 5G mogła w Polsce zaistnieć, potrzebne było też wprowadzenie wyższych wskaźników dopuszczalnego PEM (promieniowania elektromagnetycznego). Na powstaniu sieci 5G zależy nie tylko operatorom, dla których oznacza to większą efektywność działania infrastruktury, ale i rządowi, który liczy na istotny wpływ nowej technologii na gospodarkę.

Między innymi dlatego Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na przyspieszoną ścieżkę podniesienia dopuszczalnych norm. Ustalono też nowe metody pomiarowe. Wszystko odbyło się w grudniu 2019 roku. Ze względu na pandemię koronawirusa do kwietnia 2020 roku nowych wytycznych się nie doczekaliśmy.

31 KOMENTARZE

  1. „wielkość transmisji danych wzrosła aż 57-krotnie” – no i co? poziom promieniowania tak samo? raczej wątpię, ale takie info robi duże wrażenie, bo ma je robić, a nie być na temat

  2. Konkrety modul 5G 120 W 2.6 GHz RRU B07 2600 H120 wspolłpracuje z antena T4S4 90. R2 trzy takie moduły w stacji bazowej zapewniają pokrycie dookólne . Wiązka horyzontalnie spłaszczona do 6 stopni stawia ten system w rzędzie średniej mocy. Wszystko zależy od lokalizacji ale ja jako długoletni pracownik tego przemysłu nie chciałbym takiego sąsiedztwa na stałe. Radzę uwierzyć bo tylko na to zdani są przeciętni ludzie.

  3. Pomijając fakt że artykul z przed roku druga kwestia stronka robiona na szybko w wordpresie nie ma wątpliwości że powstała dla foliarzy którzy nie mają żadnej wiedzy ci którzy próbują niszczyć nadajniki nawet nie są w stanie odróżnić anteny 5G od 4G foluarz to gatunek pokroju antyszczepionkiwcow debil po niepełnej podstawówce co zresztą tu widać.

  4. dobry artykuł w końcu rzeczowy a nie propaganda że wszystko ok a Szumowski sobie normy podnosi i podejrzanie zyskuje sympatie bogatych lobbystów szczepionkowych w tym czasie

  5. Inspekcje Sanitarne są za to BARDZO aktywne w przymuszaniu rodziców do PODDANIA swoich dzieci medycznym eksperymentom zwanymi potocznie „szczepieniami”. Krnąbrność rodziców polegająca na niekorzystaniu z tej „największej zdobyczy ludzkości” zagrożona jest karą do 100 tysięcy zł, po 50 na każdego z rodziców!

  6. podniosa normy i ciemnogród będzie się cieszył ze szybszego internetu i chorował, a przecież wszystko będzie w normie 😀

    • Ze szybszego jasnie oświecony ? Tumanie zanim kogos zaczniesz wyzywać naucz sie pisac po polsku tępaku

      • Panie Nowak, pomijam sprawę, jak merytoryczna jest pana wypowiedź, ale był Pan uprzejmy pisać coś o „pisaniu po polsku”. Pan się nie pogniewa mam nadzieję na moje spostrzeżenia.
        Nigdy nie stawiamy spacji przed znakiem pytajnika, to zgroza. Po słowie „tumanie”, którym był Pan uprzejmy obdzielić swojego adwersarza, powinien być przecinek. Po słowie „wyzywać” powinien być przecinek. Nie używa Pan polskich znaków diakrytycznych, Na końcu zdania należy postawić kropkę.
        Gdyby w przyszłości był pan uprzejmy zobaczyć źdźbło trawy w czyimś oku, proszę wyjąć swoją belkę. Pozdrawiam.

  7. Takich bzdur juz dawno nie czytałem. Celofanem sie poowijajcie , bo szkoda na te chore łby aluminium !!

  8. co do pola Wcz jetem radio elektronikiem od 37 lat ( ostatnio to obliczyłem na kalkulatorem ..bo mnie przeraziło ze jestem dziadek ) ale wszelkie uradzenia które zbudowałem od 12 roku życia mnie nauczyło . ze każdy nadajnik powoduje pewne oparzenia dyskomfort i perypetie zdrowotne . co do pasma powyżej 30 Ghz dożo nie zrobiłem bo był problem z podzespołami . robiłem łączności w pasmach 70 cm 24 i 12 . nawet jedno udane w 47 ghz i co mnie nauczyło doświadczenie czym wyższa częstotliwość tym mniej bezpiecznie . a co do australijski naukowców to mam opinie podobna co do rosyjskich . Którzy udowodnili połączenie nerwu oka z dupą ( poszukaj filmu ) jeżeli chcesz danych poczytaj sobie na temat powielaczy warko torowy diod Guna i opisu krótkofalowców na temat mikro fal .. Naprawde siec 5 g o której są dawkowe dane ( ale ma działać w pasmie 30 GHZ do 100 Ghz z mocami 50 do 150 mw są takie ze kazdy radio amator powie Ci ze ,, cierpnie mu skura na takie dane . Kazdy ci powie ze taki nadajnik nie bedie zainstalowany nie u niego w posesi czy bloku . Powie ci ze sprzeda mieszkanie by nie mieć nad głowa tego ,,,gówna ,,

      • a ty kurwo jaką masz wiedzę po za tą z internetu że wszędzie wciskasz swoje 5 groszy. zamknij mordę i posłuchaj mądrzejszych i zastanów się czy 5g to na pewno takie dobrodziejstwo…

  9. zastanawia mię jedna rzecz. taka ze dane oficjalne nie podaja dokładnych częstotliwości i mocy ) 50 do 150 mW ) . a do brzegu częstotliwość 60 GHz powoduje wibracje O2 możne nie tak energetycznie jak około 2400 Mhz cząsteczki h2o które drgają do tego stopnia ze gotuje w 3 minuty potrawę. ale do brzegu 60 Ghz działa na tlen typ O2 w taki sposób ze go ładuje na potencjał ujemny . Fizyka szkoła podstawowa + z + sie przyciąga a -z – sie odpycha . wiec prosto tak na elektryzowany O2 nie połączy sie na przykład z Fe . a Fe jest dożo w krwinkach czerwonych nie tylko człowieka . i co sie stanie ?? no wiec krew nie przeniesie ci tlenu do nerek serca wątraby mózgu . i co sie stanie ? pomyśl i pomóż powiedzieć ,, Lemingom,, które sie wdają w dyskusje na tematy które ich intelektualnie przerastają pozdrawiam 73

    • Niestety lemingów jest więcej i to oni rządzą. I prowadzą na zgubę tych świadomych jak Ty czy ja.

  10. Szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego jest stwierdzona. Dziwi mnie, że rząd zupełnie ignoruje głos społeczny w tej sprawie. Ponadto, technologia 5g, zużywa więcej energii, ergo, jest droższa. Świetnie, że wszyscy możemy sobie na to pozwolić.

    • niech ciebie nie dziwi, rząd służy teraz tylko do przepychania ustaw, bo tylko on może je podpisywać, ale to robi na rozkazy z zewnątrz. A przemysł komórkowy w ogóle nie chce słyszeć o słowach „zagrożenie” „niebezpieczeństwo” – bo dorabia się kosztem zdrowia i życia ludności. I to od 15-20 lat

  11. Badania na szkodliwosc pol elektromagnetycznych od wielu lat sa tylko rzad udaje ze nie wie. Dla nieukow ktorzy.protestujacych nazywaja foliarzami nim moc nadajnikow spadnie dostaniesz raka albo zawalu. Poza moca liczy sie jeszcze zageszczenie dlugosc pojedynczej fali zalezna.od czestotliowsci a tymi coraz bardziej przyblizamy sie do fal rentgenowskich! Juz eksperci telekomow przyznaja ze fala 5g wnika w skore na 1mm a profesorowie medycyny twierdza ze na 4mm! A pracuja juz.nad 6G. Ile by nie wnikala,jesli wnika znaczy atakuje nasza pierwsza warstwe ochronna. Dla tych co mowia ze to nic niech zlapia sie goracego i powiedza ze to nic!! Ignoranci zaslepieni kasa i mozliwoscia sledzenia ludzi.

  12. Śmieszne że wykorzystują luki w badaniach promieniowania jako argument przeciwko 5G, które jest bezpieczniejsze od 4G bo stacje mają mniejszą moc i zasięg. No ale foliarze do mądrych nie należą i dla nich żaden naukowy argument nie dociera

    • W takim razie foliarzami są też profesorowie z Polibudy np. prof.J.Mikuła z PK. Można znaleźć w sieci jego wypowiedzi. Również wielu innych, polskich i zagranicznych. Nieuki twierdzą że nie szkodzi, bo kompletnie się na tym nie znają. A że mikrofal nie widać, to tym bardziej udają że ich nie ma.

    • A gdzie twoje naukowe argumenty kretynie zjebany. Wejdź se do mikrofalówki najlepiej , ale zabieranie głosu zostaw mądrzejszym. Debil

    • Do Antyfoliarz
      A gdzie twoje naukowe argumenty kretynie zjebany. Wejdź se do mikrofalówki najlepiej , ale zabieranie głosu zostaw mądrzejszym. Debil

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości