niedziela, 19 maja 2024

Niebieska pszczoła w zoo w Łodzi. Wystawa z Nowego Jorku. Jedyna taka w Polsce

Udostępnij

Zoo w Łodzi chwali się unikatową wystawą, na której będzie można zobaczyć m.in. niebieską pszczołę. To wystawa, która przyjedzie z Nowego Jorku i będzie jedyną w Polsce. Eksponaty na co dzień prezentowane są w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej, a chodzi o ginące gatunki owadów.

Zoo w Łodzi z niebieską pszczołą

Na wystawie zobaczymy między inny biedronkę dziewięciokropkę, która jest oficjalnym owadem stanu Nowy Jork. Aktualnie realizowany jest program hodowli i reintrodukcji tego gatunku. Na innym zdjęciu jest pszczoła niebieska, która w błyskawicznym tempie zaczyna znikać z naszej planety.

Niebieska pszczoła w zoo w łodzi

Gigantyczny trzmiel patagoński to jeden z największych gatunków trzmieli na świecie, naturalnie występujący na południu Ameryki Południowej. Jego populacja gwałtownie spada z powodu konkurencji sztucznie wprowadzonych trzmieli europejskich. Jest też bielinek kapustnik maderski, który mimo starań entomologów, prawdopodobnie bezpowrotnie wyginął. Wystawa od 26 kwietnia będzie prezentowana w zoo w Łodzi.

To jedyna taka okazja. Na co dzień fotografie można oglądać między innymi w Nowym Jorku. Teraz przyjechały do Łodzi i pierwszy raz są dostępne w Polsce – podkreśla Arkadiusz Jaksa, Prezes Orientarium Zoo Łódź.

Wystawa Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej z Nowego Jorku pokazuje wyjątkowe gatunki owadów, które jeszcze do niedawna mogliśmy obserwować w naturze. Projekt to kulminacja trzech lat współpracy fotografa Levona Bissa z Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Owady sfotografowano w jego studiu w Wielkiej Brytanii. Do sesji wybrano gatunki krytycznie zagrożone albo takie, które już wymarły. Fotograf uchwycił najmniejsze szczegóły.

Stworzenie każdego obrazu zajmuje około czterech tygodni i wykorzystuje 10 tysięcy  pojedynczych zdjęć przy użyciu nowatorskiego systemu kamer z mikroskopijnymi soczewkami. Wyrazistość tych zdjęć ujawnia skomplikowane szczegóły, zwykle niewidoczne dla ludzkiego oka i sprawia, że świat owadów zyskuje nowe oblicze – mówi fotograf Levon Biss.

Fotograf, korzystając z kolekcji Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, zachęca do zwrócenia uwagi na piękno tych istot oraz do refleksji nad ich kluczową rolą dla planety. Zoo w Łodzi zapowiada wystawę jako jedyną w Polsce. Będzie można ją oglądać codziennie, w godzinach otwarcia Orientarium.

Niebieska pszczoła w zoo w łodzi

Wielkie inwestycje w zoo w Łodzi. Sawanna i podziemny ogród zoologiczny

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości