poniedziałek, 27 maja 2024

Największe wybory parlamentarne na świecie od piątku do… 1 czerwca. Indie wybierają władze

Udostępnij

To będą największe wybory parlamentarne na świecie. Od piątku obywatele Indii wybierać będą swoje władze. Głosowanie odbywać się będzie podczas 7 dni wyborczych. Wybory zakończą się 1 czerwca, a wyniki będą znane trzy dni później.

Wybory parlamentarne w Indiach

Wybory parlamentarne w Indiach to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Republika Indii podzielona jest na 28 stanów i 7 terytoriów, w których administracja wykonywana jest bezpośrednio przez urzędników z nadania prezydenta. Władza ustawodawcza jest w rękach dwuizbowego parlamentu i parlamentów stanowych, a wykonawcza – w rękach prezydenta i rządu oraz rządów stanowych.

Parlament Indii składa się dwóch izb: izby niższej Lok Sabha (Izby Ludowej) oraz izby wyższej Rajya Sabha (Izby Stanowej). Do tej drugiej deputowanych wybierają członkowie legislatur stanowych, a 12 mianuje prezydent. Obywatele z czynnym prawem wyborczym decydują, kto zasiądzie w izbie niższej – Lok Sabha. Każdy z 543 członków Izby Ludowej jest wybierany na 5-letnią kadencję i reprezentuje jeden okręg wyborczy. Wybory są istotne, bo to Izba Ludowa wybiera premiera, a ten mianuje ministrów i buduje swój rząd.

Z ostatnich sondaży wynika, że Indyjska Partia Ludowa, do której należy obecny premier Indii – Narendra Modi – po raz trzeci z rzędu wygra te wybory. W poprzednich, które odbyły się w 2019 roku, partia zdobyła 303 mandaty i stworzyła koalicję Narodowy Sojusz Demokratyczny (NDA) z innymi partiami. To dało koalicji przewagę z 352 miejscami w izbie.

Głównym kontrkandydatem dla partii premiera Indii jest utworzona w ubiegłym roku koalicja ponad 20 partii opozycyjnych o nazwie INDIA (Indian National Developmental Inclusive Alliance). Na jej czele stoi Indyjski Kongres Narodowy. Kluczowymi politykami opozycji są Rahul i Priyanka Gandhi, dzieci byłego premiera Indii Rajiva Gandhiego. I dlatego tegoroczne wybory parlamentarne w Indiach mogą pokazać, czego oczekuje społeczeństwo – czy ma dość panującej od 3 lat władzy i chce zmian, czy popiera obecny rząd.

Głosowanie w Indiach

Ponieważ do głosowania w Indiach uprawnionych jest około 968 mln obywateli, te największe na świecie wybory rozłożono na wiele dni. Wybory parlamentarne rozpoczną się w piątek i potrwają do 1 czerwca. Samo głosowanie odbywać się będzie podczas siedmiu dni wyborczych: 19 i 26 kwietnia, 7, 13, 20 i 25 maja oraz 1 czerwca. Wyborcy będą oddawać głosy elektroniczne w maszynach do głosowania. Taką formę wyborów wprowadzono w Indiach w 1982 roku.

Kto może głosować? Uprawnione są osoby, które ukończyło 18 lat i figurują w rejestrze wyborców. Muszą mieć ważny dowód tożsamości. Głosować mogą także osoby będące poza krajem. Według szacunków jest ich nawet ponad 13 mln. Muszą zarejestrować się w systemie i podczas wyborów głosować w Indiach.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Gdzie w Łódzkiem ponowne wybory? Będzie ciekawie

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości