poniedziałek, 27 maja 2024

224 stulatków mieszka w Łódzkiem. Każdemu należy się świadczenie honorowe. Każdy ma gen długowieczności

Udostępnij

Najstarsza kobieta w Łódzkiem ma 107 lat, najstarszy mężczyzna – 105. Każda osoba, która osiągnęła wiem 100 lat ma wypłacane świadczenie honorowe. Otrzymuje je ponad 200 osób w naszym regionie.

Gen długowieczności

Recepta na długowieczność nie istnieje. Każdy 100-latek zapytany o nią, mówi o swoim sposobie w żartobliwy sposób. Nie bez znaczenia w takich przypadkach jest tak zwany gen długowieczności, choć niektóre badania podają, że odpowiada on jedynie za 25 procent długowieczności.

W ubiegłym roku świat obiegła informacja o odkryciu naukowców Uniwersytetu w Bristolu i grupy MultiMedical z Włoch. Okazuje się, że gen długowieczności to nie puste hasło, a faktyczna mutacja genowa. LAV-BPIFB4 to mutacja genów, którą mają 100-latkowie w tak zwanych niebieskich strefach na Ziemi, czyli miejscach, gdzie osób przekraczających ten wiek jest najwięcej. To między innymi: Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszech, miasto Loma Linda w Kalifornii czy Ikaria w Grecji.

Naukowcy z Bristolu w badaniach wykorzystali myszy w różnym wieku. Gen podano młodszym i starszym myszom. Okazało się, że jedna dawka zmutowanego genu zatrzymała rozkład serca u myszy w średnim wieku, a u starszych cofnęła wiek zegara biologicznego o 10 lat. Kolejnym etapem były badania na ludziach. Gen podano osobom starszym z problemami serca i po przeszczepie.

Zaobserwowaliśmy proces odmładzania serca. Komórki serca starszych pacjentów z niewydolnością serca wznowiły prawidłowe funkcjonowanie, okazując się bardziej wydajne w budowaniu nowych naczyń krwionośnych – opisuje Monica Cattaneo, badaczka grupy MultiMedica i pierwsza autorka badań.

Tymczasem, Instytutu Badań nad Starzeniem w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, którego naukowcy zajmowali się badaniem życie stulatków, ich współmałżonków i potomków podaje, że dzieci stulatków są o około 10-ciu lat zdrowsze od swoich rówieśników.

ONZ oszacowała, że na świecie stale rośnie liczba osób, które przekraczają 100 lat. Dziś żyje ich prawie 600 tysięcy. 593 tys. stulatków. Organizacja przewiduje, że za 25 lat będzie żyło nawet 3,7 mln takich osób.

Świadczenie honorowe dla 100-latka

Każdy 100-latek w Polsce ma wypłacane świadczenie honorowe. Nie trzeba składać żadnego oświadczenia czy wniosku, ZUS wypłaca je z urzędu razem z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą. Świadczenie honorowe senior dostaje począwszy od miesiąca, w którym kończy sto lat.

Jest także wyjątek od odgórnej zasady. Świadczenie honorowe może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS lub innego organu, wówczas jednak należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Emerytura w wieku 50 lat, gwarancja za tysiąc złotych. Fałszywy profil ZUS w mediach społecznościowych

Wysokość świadczenia zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Dla osób, które kończą ten wiek w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, ponieważ co roku zmienia się i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku. Od 1 marca 2024 roku dla nowych stulatków to 6 246,13 zł brutto miesięcznie. Jeszcze do końca lutego było to ponad 5,5 tys. zł brutto.

Stulatkowie w Łódzkiem

Wśród osób, które skończyły już 100 lat w województwie łódzkim przeważają kobiety – jest ich 194, mężczyzn – 30. Najstarsza kobieta i najstarszy mężczyzna w województwie pobierający świadczenie honorowe mieszkają w obrębie działania I oddziału ZUS w Łodzi.

Najstarsza kobieta ma 107 lat i 4 miesiące, a mężczyzna 105 lat i 3 miesiące. W sumie na tym obszarze mieszka 126 osób, które osiągnęły 100 lat.

Na terenie II oddziału ZUS w Łodzi mamy w sumie 70 stulatków, w tym 60 kobiet i 10 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 105 lat i 9 miesięcy, a najstarszy mężczyzna 102 lata i 1 miesiąc.

Oddział ZUS w Tomaszowie Mazowieckim ma pod opieką 28 osób, które skończyły 100 lat, w tym 24 kobiety i 4 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 107 lat i 1 miesiąc, a najstarszy mężczyzna 103 lata i 3 miesiące.

13 emerytura. ZUS rozpoczął wypłaty. Drugi termin 5 kwietnia

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości