wtorek, 16 lipca 2024

Emerytura w wieku 50 lat, gwarancja za tysiąc złotych. Fałszywy profil ZUS w mediach społecznościowych

Udostępnij

Oszuści założyli fałszywy profil ZUS na platformie społecznościowej Facebook. Próbują w ten sposób wyłudzić dane i pieniądze. ZUS ostrzega. Fałszywy profil informuje o „inwestycji”, która ma zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat.

Oszuści podają, że wystarczy zainwestować tysiąc złotych. Prawdopodobnie w ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. Aby uwiarygodnić informację, posłużono się spreparowanym wizerunkiem byłej prezes ZUS. W związku z zaistniałą sytuacją ZUS rozważa podjęcie kroków prawnych – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Oszuści wykorzystują do tego wizerunek byłej prezes z pomocą sztucznej inteligencji. To technika deepfake, która umożliwia stworzenie dowolnego obrazu postaci razem z jej głosem.

Poprzez fałszywy profil ZUS w mediach społecznościowych oszuści próbują wyłudzić dane. Przedstawiciele ZUS apelują, by nie klikać w linki wysyłane przez ZUS. To ostrzeżenie dotyczy także wiadomości e-mail i SMS.

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P