wtorek, 21 maja 2024

Mabion. Firma z Łódzkiego będzie produkować szczepionkę na COVID-19

Udostępnij

Firma z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim będzie produkować szczepionkę na Covid-19 na masową skalę. Polska spółka biotechnologiczna Mabion ogłosiła w środę (3 marca) podpisanie umowy ramowej na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Novavax, która jest pierwszym krokiem w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej.

Mabion producentem szczepionki

Dzięki umowie z Novavax, Mabion stanie się pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw Covid-19.

Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Szczepionka zostałaby wypuszczona na rynek już następnego dnia po zatwierdzeniu jej przez Europejską Agencję Leków. mówi dr DIRK KREDER, Prezes Zarządu Mabion

Przewidywany czas realizacji transferu technologii to pierwsza połowa 2021 roku. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana dzięki bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem.

Spółka wyjaśnia, że na tym etapie jest za wcześnie na określenie finalnej skali współpracy z Novavax oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane.

Mabion
Pierwsza polska firma biotechnologiczna rozwijającą przeciwciała monoklonalne, której głównym celem jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż leków biopodobnych. Mabion został utworzony w marcu 2007 roku przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne:

  • Celon Pharma z Łomianek
    jednego z czołowych producentów leków stosowanych w terapiach specjalistycznych, w tym onkologicznych w
    Polsce,
  • Polfarmex z Kutna – krajowego lidera na rynku leków wydawanych na receptę,
  • IBSS Biomed z Krakowa – największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek,
  • Genexo z Warszawy – firmy działającej na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii.

Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.
Głównym projektem Spółki jest MabionCD20. Spółka prowadzi rejestrację w ramach scentralizowanej procedury na wszystkich rynkach europejskich w partnerstwie z Viatris (dawniej Mylan) – jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie.
Od 2013 roku Mabion jest notowany na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Spółka wchodzi w skład indeksu mWIG40.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości