To jak gotowy scenariusz na amerykański film akcji. Jednak takie sytuacje zdarzają się nie tylko na dużym ekranie, więc łódzcy policjanci chcą być przygotowani. Przeprowadzili akcję Pociąg 2019, której celem było przećwiczenie działań w przypadku uprowadzenia pociągu, wzięcia zakładników i udzielenia pomocy rannym pasażerom.
Uprowadzenie pociągu i dziesiątki ofiar
Ćwiczenia składały się z dwóch części: kryzysowej i procesowej. Około godziny 2 w nocy doszło do uprowadzenia z dworca Łódź – Kaliska pociągu wraz z pasażerami. Stali się zakładnikami porywaczy. Padły strzały. Skład zatrzymał się w rejonie łódzkiego Olechowa. W działania włączyły się wszystkie siły policyjne z negocjatorami i kontrterrorystami włącznie.
Najpierw policjanci zabezpieczyli teren, a później rozpoczęli negocjacje. Porywacze uwolnili kilkoro pasażerów, ale chwilę później w pociągu doszło do eksplozji. Okazało się, że zarówno w przedziałach, jak i poza składem znajdowało się wiele ludzkich ciał. Niektóre były rozczłonkowane. Na miejscu zdarzenia były setki śladów, które należało zabezpieczyć.
Dlatego dyżurny na miejsce skierował grupy dochodzeniowo-śledcze z całego województwa łódzkiego, policyjnych techników, a także zaangażował ekspertów z laboratorium kryminalistycznego.
Sprawdzili, jak radzą sobie policjanci i reszta służb
Powiadomiono również prokuratorów oraz pracowników Zakładu Medycyny Sadowej w Łodzi. Pojawili się policjanci prewencji i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Na miejscu nie zabrakło również pracowników Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego.
Przybyłe ekipy podzielono na 13 zespołów tzw. oględzinowych, a miejsce wypadku podzielono na sektory. Każda grupa zabezpieczała ślady w wyznaczonych miejscach.
Ćwiczenia Pociąg 2019 zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.