piątek, 21 czerwca 2024

Wymiana pieców: Więcej chętnych, niż pieniędzy. Miasto dokłada 1,5 mln zł

Udostępnij

Zainteresowanie wymianą pieców zatruwających łódzkie powietrze jest tak dużo, że zaplanowane na ten cel pieniądze rozeszły się błyskawicznie. Radni miejscy postanowili dołożyć do programu walki ze smogiem w Łodzi, by więcej mieszkańców mogło wymienić tzw. kopciuchy.

Smog w Łodzi: Więcej na wymianę pieców

Od połowy marca w całym kraju obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży kotłów niespełniających norm emisyjnych. Każdy mieszkaniec, który zauważy ofertę sprzedaży tzw. kopciucha, może to zgłosić na: lp.vog.tipmobfsctd@ezrteiwopetsyzc.

Zakaz to jedno, a wymiana pieca – drugie. Smog w Łodzi coraz częściej daje się we znaki mieszkańcom, dlatego miasto również w tym roku postanowiło przeznaczyć pieniądze na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Choć nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany pieców zakończył się w marcu, zgłoszeń było tak dużo, że radni dołożyli 1,5 mln zł.

Dzięki temu na walkę ze smogiem w Łodzi przeznaczonych zostanie prawie 5 mln zł. Ta kwota ma w pełni zaspokoić potrzeby zgłaszane przez wnioskodawców, spełniających kryteria regulaminowe dotacji.

Złożono w umie 348 wniosków od osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych i właścicieli prywatnych kamienic. Pierwsze umowy z beneficjentami mają zostać podpisane jeszcze w kwietniu.

Według danych Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w 2018 roku, dzięki wymianie starych pieców udało się pozbyć około 2,5 tysiąca ton spalonego węgla.

Wymiana pieców w Łodzi

W programie walki ze smogiem miasto oferuje 80 proc. bezzwrotnego dofinansowania do wymiany nieekologicznych pieców. Dokładne kwoty dotacji to:

  • do 7.000 zł brutto na zmianę ogrzewania na gazowe lub elektryczne w lokalach w nieruchomościach wielorodzinnych
  • do 50.000 zł brutto na podłączenie do sieci cieplnej lub gazowej nieruchomości wielorodzinnych/wspólnotowych, prywatnych

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać telefonicznie: 42 638 46 92/47 48/47 12/47 19/47 16 lub osobiście w wydziale ochrony środowiska przy Piłsudskiego 100, pokoje: 74, 68, 62 – IV piętro.

Smog w lodzi

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P