piątek, 21 czerwca 2024

Łódzcy studenci ulepszyli elektryczny samochód na energię słoneczną. Zmieści się w nim 5 osób

Udostępnij

W Łodzi powstał nowy samochód na energię słoneczną. Jest 5-osobowy, a na jednym ładowaniu przejedzie ponad 2 tysiące kilometrów. To nowa, ulepszona wersja znanego doskonale Eagle One. Zmodernizowany bolid solarny Eagle Two miał właśnie swoją premierę, a niebawem wyjedzie na tor tegorocznej edycji Bridgestone World Solar Challenge w Australii.

Samochód na energię słoneczną

Bolid solarny to dzieło studentów Politechniki Łódzkiej, którzy od 2014 roku realizują projekt Łódź Solar Team. 5 lipca pokazali swój zmodernizowany bolid solarny, którym z pewnością każdy z nas chciałby się przejechać.

Eagle Two to 5-osobowy elektryczny samochód na energią słoneczną. Jest wyposażony w 5 metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych, dwa dedykowane silniki BLDC o mocy 5kW każdy. Silniki potrafią rozpędzić samochód do 140 km/h. A bateria z pojemnością 60kWh niemal dorównuje Tesli.

Zmodernizowana konstrukcja pozwala przejechać na jednym ładowaniu aż 2400 kilometrów. To rekordowa trasa.

Muzyka ze Spotify i wygodna stacja ładowania

Zespół Łódź Solar Team wyjaśnia, że w odświeżonej wersji zamontowali komputer pokładowy z 10-calowym dotykowym ekranem. Możemy na nim nie tylko wybrać najlepszą trasę przy użyciu nawigacji GPS, ale i zapoznać się z parametrami samochodu jak np. zasięg, ilość energii generowanej z paneli fotowoltaicznych czy temperatura silników.

Co więcej, Eagle Two może korzystać z dostępnych już stacji ładowania dla zwykłych samochodów elektrycznych.

Łódzcy studenci zadbali też o komfort jazdy. W desce rozdzielczej jest nowy system audio, który załączy muzykę z portalu Spotify. Jest również ładowarka USB i WiFi. Z kolei bagażnik otwierany jest na RFID, czyli z pomocą fal radiowych, a zamontowana w aucie kamera cofania pomaga w wygodnej obsłudze pojazdu.

Wnętrze z ptasich piór

Jedną z dużych innowacji Eagle Two jest wykorzystanie materiału opracowanego na bazie… ptasich piór, we współpracy z Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Dzięki niemu wnętrze samochodu jest znacząco wygłuszone i izolowane termicznie przez niepalny puch. W związku z tym samochód jest ekologiczny nie tylko ze względu na zerową emisję spalin.

Eagle Two niebawem weźmie udział w wyścigu bolidów solarnych w Australii. Na linii startu Bridgestone World Solar Challenge 13 października będzie aż 49 drużyn z całego świata. Łódzcy studenci trzeci raz będą reprezentować Polskę ze swoim bolidem.

A ekipa z Politechniki Łódzkiej już ma niemałe sukcesy. Ostatni to wygrana we wrześniu 2018 roku międzynarodowego wyścigu pojazdów elektrycznych napędzanych energią słoneczną iLumen European Solar Challenge w Belgii.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P