wtorek, 21 maja 2024

Łódź w czerwonej strefie obostrzeń? Wszystko na to wskazuje

Udostępnij

Od soboty Łódź w czerwonej strefie obostrzeń – to bardzo prawdopodobny scenariusz. Zapowiedzieli to w środę (14 października) wojewoda łódzki i Ministerstwo Zdrowia. To duże miasta w tym momencie rzutują na dobowe rekordy zakażeń w województwach. Ponad 150 zakażonych koronawirusem w ciągu doby odnotowano właśnie w Łodzi czy Poznaniu.

Łódź w czerwonej strefie

Co tydzień Ministerstwo Zdrowia ogłasza nowe listy powiatów, w których zostają wprowadzone szczególne obostrzenia w związku z pandemią. Niespełna tydzień temu wprowadzono żółtą strefę w całym kraju, a ponad 100 powiatów objęto strefą czerwoną z bardziej restrykcyjnymi obostrzeniami sanitarnymi.

Rzecznik ministra zdrowia zapowiedział na środowej konferencji, że w czwartek (15 października) zostanie przedstawiona nowa lista ponad 100 powiatów, które „zaświecą się” na czerwono.

Mogę powiedzieć, że z pewnością lista czerwonych stref powiększy się. Analizujemy cały czas, gdzie takie strefy wprowadzić. Widzimy jednak, że na rekordy dobowe zakażeń wpływ ma sytuacja w dużych miastach. W Łodzi czy Poznaniu dobowa liczba zakażeń przekracza sto, więc niewykluczone, że na liście powiatów z czerwoną strefą znajdzie się więcej dużych miast. mówi WOJCIECH ANDRUSIEWICZ, rzecznik ministra zdrowia

Rzecznik MZ podkreślił, że obecnie w Polsce nie ma dużych ognisk, bo „zakażamy się w tej chwili na ulicach”.

Łódź w czerwonej strefie – o tym spekulował także Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, podczas dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Łódź. Przekazał rano, że w Łódzkiem ostatniej doby liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem  przekroczyła 400.

To piąty najwyższy wynik w kraju. Najwięcej – 1188 zakażeń – zanotowano w woj. mazowieckim. Później kolejno w województwach: małopolskim (1137), śląskim (520) i wielkopolskim (508). W całym kraju padł kolejny dobowy rekord – 6526 zakażeń.

Godziny dla seniora wracają

Dziś przekazaliśmy nasz projekt rozporządzenia Rady Ministrów w zakresie godzin dla seniorów. Będzie on teraz w trybie obiegowym na Radzie Ministrów – poinformował w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że niedługo przepis wejdzie w życie.

W czasie konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia powiedział, że w środę przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w zakresie godzin dla seniorów. „On będzie teraz w trybie obiegowym na Radzie Ministrów” – oświadczył Andrusiewicz.

Zaznaczył, że, tak jak zapowiadał premier, godziny dla seniora to będą dwie godziny od 10.00 do 12.00 – od poniedziałku do piątku. Godziny dla seniorów dotyczą osób powyżej 60 lat i obejmują sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy też usługi pocztowe. Przepis ma wejść w życie „niedługo”.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości