Kolejny lockdown w Polsce stał się faktem. Zapowiadane od kilku dni nowe (stare) obostrzenia zostały wprowadzone od soboty, 20 marca i będą obowiązywać przez kolejne trzy tygodnie. Tę informację przekazał na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w środku tygodnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Z powodu coraz większej ilości zachorowań na COVID-19 rząd zdecydował się wprowadzić kolejny lockdown w Polsce. Od soboty, 20 marca nie panuje już podział na poszczególne województwa, a obostrzenia dotycząc już terenu całego kraju.

Rozszerzenie zasad bezpieczeństwa na terytorium całej Polski ma na celu jak najszybsze powstrzymanie rozprzestrzenia się pandemii koronawirusa, a raczej jego brytyjskiej odmiany, która dotarła już do Europy, a także do Polski.

Do tej pory panowała zasada, że jeżeli eksperci we współpracy z rządzącymi stwierdzą, że w danym województwie przyrost zachorowań jest niebezpieczny to zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia, które Polacy znają już z poprzednich miesięcy. Najpierw zamknięto niemalże wszystko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, a następnie wprowadzono restrykcje w województwie mazowieckim i lubuskim.

Ogłoszony w środę, 18 marca lockdown w Polsce na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczy już terytorium całego kraju. Od soboty, 20 marca do piątku, 9 kwietnia zostają zamknięte:

Ponadto uczniowie klas I-III szkół podstawowych zostają przekierowani na naukę zdalną.

– W całym kraju zalecamy także pracę online, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe ~ Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia

Ponadto minister Niedzielski zapowiedział, że jeżeli wprowadzony lockdown w Polsce nie przyniesie oczekiwanych efektów, a liczba zachorowań nie będzie malała, to rząd rozważy całkowite zamknięcie wszystkich instytucji tak jak było to przed rokiem na początku pandemii koronawirusa.

Rządzący zalecają także ograniczenie kontaktów do grona najbliższych w trakcie zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy tak, aby ograniczyć bezpośrednie spotkania lub przełożyć je na inny termin. Przypomina się także o zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki, a także wietrzeniu pomieszczeń.

Lockdown w Polsce w oparciu o statystyki

Brytyjska mutacja COVID-19 rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że ponad 50 proc. zachorowań, to przypadki brytyjskiej mutacji. W czwartek, 18 marca wykonano ponad 86 tysięcy 200 testów z których 27 tysięcy 278 osób miało wynik pozytywny. Najwięcej, bo 4 tysiące 408 przypadków odnotowano w województwie mazowieckim. Najmniej na Podlasiu, bo 486. Zmarło 78 osób z powodu COVID-19, a śmierć na skutek współistnienia z COVID-19 innych schorzeń poniosło 278 osób.

Od ponad roku w Polsce odnotowano 1 milion 984 tysiące 248 przypadków zachorowań na koronawirusa, a przebadano 10 milionów 639 tysięcy 405 osób. Zmarło 48 tysięcy 388 osób.

W ramach akcji #SzczepimySię przeprowadzono już 4 miliony 738 tysięcy 902 szczepienia (stan na czwartek, 18 marca). Pierwszą dawkę otrzymało 3 miliony 74 tysiące 378 osób, a druga dawka trafiła do 1 miliona 664 tysięcy 524 obywatelski.

https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3743834935685916

Lockdown w Polsce nie jest jednak bezpodstawny, ponieważ liczba zakażeń zwiększyła się w ciągu ostatniego tygodnia o 38%, a liczba zgonów o 24%. Zajętość łóżek covidowych także wzrosła o 17%.

Na ten moment na 31 tysięcy 636 dostępnych łóżek, zajętych jest 22 tysiące 567. Z kolei repsiratorów dla pacjentów z COVID-19 jest 3 tysiące 71, a zajęto już 2 tysiące 245. Kwarantanną na ten moment jest objęte 383 tysiące 721 osób, a ozdrowiało już 1 milion 620 tysięcy 272 osób.

Więcej szczegółów nt. koronawirusa można znaleźć na stronie www.gov.pl.

Przeczytaj także:

Darmowy transport na szczepienie dla seniorów i osób niepełnosprawnych

Brytyjska firma DS Smith zatrudni w fabryce opakowań 180 osób