piątek, 21 czerwca 2024

Liczenie bezdomnych w Łodzi. Bezdomni w pustostanach, namiotach i schroniskach

Udostępnij

Po kilkuletniej przerwie przeprowadzono liczenie bezdomnych w Łodzi. Na ulicę wyszło około 100 osób, które przeszukały pustostany i schroniska. Ostatnią taką akcję przeprowadzono w 2019 roku i wówczas bezdomnych było 891, z czego 258 osób mieszkało na ulicy, a pozostali w różnego typu placówkach.

Liczenie bezdomnych w Łodzi

Akcja w Łodzi jest częścią Ogólnopolskiego Badania Liczby Osób Bezdomnych,  realizowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Spraw Społecznych. W środę (28 lutego) wieczorem z pięciu punktów w mieście na ulice wyszło około 100 ankieterów. To przede wszystkim pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariusze straży miejskiej i policji, strażacy OSP oraz wolontariusze.

Miejsca, w których przebywają w Łodzi osoby bezdomne, są dobrze znane głównie strażnikom miejskim i policjantom, którzy szczególnie zimą patrolują te lokalizacje. To przede wszystkim pustostany, altanki, opuszczone garaże, dworce czy nawet chodniki na ulicy. Do przeszukania trudniej dostępnych terenów, policjanci wykorzystali dron, a strażacy – wyszkolonego psa. Patrolujący mieli też termosy z herbatą i zupą oraz koce.

Liczenie bezdomnych w łodzi 2024

Liczenie bezdomnych w Łodzi pozwoli zebrać dane, które zostaną wpisane do specjalnych kwestionariuszy. Pierwszy raz akcję przeprowadzono w 2009 roku. W Łodzi w 2013 roku doliczono się 1196 bezdomnych, dwa lata później – 996, a w 2017 roku – 1096.

Informacje pomogą w określeniu skali problemu w Łodzi i w całym kraju, pozwolą też na opracowanie jeszcze lepszych metod wsparcia w wychodzeniu z bezdomności. Trzeba wiedzieć, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu postępowania, bo bezdomność ma wiele twarzy i wiele przyczyn – mówił Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Wśród ludzi w kryzysie bezdomności są zarówno osoby dobrze funkcjonujące w społeczeństwie, którym brakuje miejsca do zamieszkania, ale również są ci, którzy z powodu choroby, uzależnień czy odtrącenia sami nie widzą możliwości i potrzeby zmiany swojego losu. Liczenie bezdomnych w Łodzi to element szerszej polityki skierowanej do osób w kryzysie bezdomności.

W ubiegłym tygodniu Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie przyjęła uchwałę dotyczącą Strategii Rozwiązywania Problemu Bezdomności. Nad dokumentem pracowało kilkudziesięciu ekspertów z organizacji pozarządowych, jednostek urzędu miasta, Uniwersytetu Łódzkiego, a także same osoby doświadczające bezdomności.

W miniony czwartek (22 lutego) otwarto pierwszy hostel dla bezdomnych, który zapewnia nie tylko schronienie osobom w kryzysie, ale także pomoc specjalistów. W hostelu jest miejsce dla 70 pensjonariuszy, którzy będą pod stałą opieką terapeutów oraz lekarzy.

Powstał hostel dla bezdomnych. Pokoje, pracownia komputerowa i pomoc terapeutów

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P