wtorek, 16 lipca 2024

Transportery Kleszcz z Kutna dla Wojska Polskiego. MON podpisało umowę

Udostępnij

MON podpisało w środę (28 lutego) umowę z AMZ Kutno na dostawę transporterów Kleszcz dla Wojska Polskiego. To lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze. Mają zastąpić wysłużone BRDM-2.

AMZ Kutno wyprodukuje Kleszcze

Umowę ramową między AMZ Kutno a MON oraz Agencją Uzbrojenia podpisano w środę w Kutnie. Zakłada ona dostarczenie dla Wojska Polskiego 286 pojazdów typu Kleszcz.

Mamy bardzo dobry pojazd, dobry sprzęt, który będzie służył w wojsku polskim i jest produkcji polskiej. Droga, żeby ten pojazd powstał, nie była łatwa i nie była krótka, bo zaczyna się 10 lat temu od powołania konsorcjum, na czele którego stoi AMZ Kutno S.A., są też instytuty wojskowe, w tym Instytut Łączności – instytut, które badają i pomagają w tworzeniu tego pojazdu, w przystosowaniu go w działaniu na rzecz Sił Zbrojnych RP – powiedział w Kutnie Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

Szef MON zapowiedział wzmacnianie obronności kraju i modernizację polskiej armii. Lekki transporter będzie służył rozpoznaniu. Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne są oczy i uszy. Oczy i uszy polskiej armii będą pochodziły stąd, z Kutna – podkreślił.

Transporter rozpoznawczy Kleszcz

To opancerzony pojazd o napędzie 4×4, który posłuży żołnierzom z jednostek zajmujących się zwiadem i rozpoznaniem. Kleszcze mają docelowo zastąpić nadal wykorzystywane w Wojsku Polskim, ale już przestarzałe, poradzieckie BRDM-2. Opancerzony wóz ma zapewnić załodze odpowiednią ochronę i ma być dostosowany do działań w każdych warunkach atmosferycznych. W środku jest miejsce dla maksymalnie 5 osób.

Dodatkowo Kleszcze wyposażone zostały w sprzęt do zbierania danych o przeciwniku i środowisku pola walki oraz ich przetwarzania i przekazywania w formie zaszyfrowanych danych. LOTR KLESZCZ umożliwia nie tylko transport załogi oraz rozpoznanie, ale także wsparcie ogniowe przy wykorzystaniu broni pokładowej.

AZM Kutno ma dostarczyć pojazdy w latach 2025-2035.

Pijany jeździł czołgiem po Pajęcznie. Zobaczył wóz i chciał się przejechać…

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P