PIT 37 – najważniejsze informacje
Warto zacząć od terminu, do którego można składać deklaracje podatkową pit 37 2022 za rok 2021. Należy to zrobić do 2 maja. Im wcześniej zostanie złożony, tym szybciej otrzyma się należny zwrot podatku. Omawiana deklaracja jest wypełniania przez ponad 80% Polaków. Do jej złożenia są zobowiązane osoby uzyskujące dochody za pośrednictwem płatników składek, do których należą:
- pracownicy na etacie,
- emeryci i renciści,
- osoby pobierające świadczenia przedemerytalne,
- zleceniobiorcy i osoby pracujące na kontrakcie menadżerskim,
- pracownicy osiągający przychody z tytułu umowy o dzieło,
- stypendyści,
- osoby uzyskujące przychody z tytułu posiadanych praw majątkowych,
- bezrobotni pobierający zasiłek z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Należy dodać, że omawiana deklaracja nie może być wypełniania przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Nie powinni go składać podatnicy obniżający swoje dochody z powodu strat poniesionych w poprzednich latach.
Jak rozliczyć PIT 37?
W 2022 roku istnieją trzy sposoby na rozliczanie deklaracji PIT 37. Można to robić indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W tym ostatnim przypadku rozliczać może się zarówno rodzic, jak i opiekun prawny. Z tego typu sposobu rozliczania mogą skorzystać osoby takie jak:
- kawaler,
- panna,
- wdowa lub wdowiec,
- rozwodnik i rozwódka,
- osoba pozostająca w oficjalnej separacji,
- osoba pozostająca w związku małżeńskim, w przypadku kiedy partner jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.
W 2022 roku ze wspólnego rozliczania mogą skorzystać małżonkowie, którzy zawarli ślub w poprzednim roku podatkowym. Poza tym żadne z nich nie może być przedsiębiorcą korzystającym z ryczałtu ewidencjonowanego. Wspólne rozliczanie nie jest możliwe, gdy jedno z małżonków opłacało podatek liniowy.
Deklaracja PIT 37 – co można odliczyć?
Istnieje szereg ulg, z jakich można skorzystać przy rozliczaniu PIT 37. Najpopularniejszą z nich jest ulga prorodzinna. Przysługuje wszystkim podatnikom sprawującym władzę rodzicielską lub pełniącym rolę opiekuna prawnego. Jej wysokość jest uzależniona od liczby dzieci i miesięcy, w których zostały spełnione warunki do jej otrzymania. Jest rozliczana przy wykorzystaniu załącznika PIT/O. Ulga rehabilitacyjna przysługuje wszystkim niepełnosprawnym oraz osobom, które je utrzymują. Do jej otrzymania wymagane jest orzeczenie lekarskie świadczące o niepełnosprawności. Inną popularną ulgą jest ta umożliwiająca odliczenie kosztów poniesionych na korzystanie z usług internetowych. Można ją stosować przez następujące po sobie lata. Inne często wykorzystywane ulgi obejmują: krwiodawców, płatników składek ZUS i osób, które otrzymały darowiznę w kwocie nieprzekraczającej 6% dochodów.