piątek, 21 czerwca 2024

Estetyczna i funkcjonalna zabudowa kaloryfera

Udostępnij

Pomysły na osłony grzejnikowe

W związku z tym, że wymiana klasycznych grzejników na nowoczesne urządzenia dekoracyjne jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem, wiele osób decyduje się na zamaskowanie kaloryferów za pomocą różnego rodzaju osłon. Wśród produktów dostępnych na rynku znaleźć można m.in. zabudowy, które pełnią funkcję komody. Odpowiednio dobrana osłona doskonale imituje mebel i skutecznie wtapia się w wystrój pomieszczenia. Jej górna część może zostać wykorzystana jako półka na różnego rodzaju dekoracje. Perforacje umieszczone w przedniej części, umożliwiają z kolei swobodny przepływ ciepłego powietrza.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zabudowa kaloryfera pełniąca funkcję ławeczki. Tego rodzaju konstrukcja musi być solidna i stabilna, aby utrzymać ciężar siedzących na niej osób. Osłona grzejnika w formie siedziska może być wykorzystana jako przytulne i ciepłe miejsce, w którym czyta się książki lub słucha muzyki podczas długich zimowych wieczorów. Jeżeli kaloryfer został umieszczony we wnęce, można zdecydować się na zastosowanie perforowanych płyt, które całkowicie zamaskują urządzenie grzewcze.

Rodzaj zastosowanych materiałów

Zabudowa kaloryfera pokojowego może zostać wykonana z różnych materiałów. Najbardziej klasyczne są osłony drewniane wytwarzane pod konkretny wymiar. Drewno to materiał, który łatwo poddaje się obróbce, co pozwala uzyskać dowolny kształt tworzonej konstrukcji. Osoby, które nie dysponują wiedzą, doświadczeniem oraz odpowiednimi narzędziami, powinny zlecić wykonanie maskownicy fachowcom. Dzięki temu efekt prowadzonych prac będzie zgodny z oczekiwaniami.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się produkty wytworzone z płyty MDF. W zależności od preferencji można zdecydować się na zakup gotowej osłony lub wybrać surowy materiał przeznaczony do malowania. Tego rodzaju zabudowy dostępne są w formie ażurowej bądź szczebelkowej. Ich ogromną zaletą jest niska cena.

Osoby, które preferują nowoczesne rozwiązania, powinny zainteresować się osłonami z dibondu. To materiał kompozytowy, który charakteryzuje się sztywnością i łatwością obróbki. Zabudowy z dibondu mogą przyjmować najróżniejsze formy, nie zatrzymują ciepła i są odporne na działanie wysokich temperatur. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu.

O czym pamiętać przy tworzeniu zabudowy kaloryfera

Decydując się na zabudowę kaloryfera, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Pierwsza z nich dotyczy rodzaju zastosowanego materiału, który musi charakteryzować się odpornością na działanie wysokich temperatur. Istotne znacznie ma także forma zabudowy. Należy pamiętać o tym, że grzejnik pełni funkcję grzewczą, dlatego nie należy całkowicie go zasłaniać. Większość klasycznych urządzeń wykorzystuje zjawisko konwekcji. Aby możliwy był ruch zimnego i ciepłego powietrza, niezbędne jest pozostawienie otworów pozwalających na wymianę zimna i ciepła.

Nowoczesne kaloryfery często wyposażone są w system regulacji poziomu grzania. Decydując się na stworzenie zabudowy, należy zapewnić dostęp do zaworów lub pokręteł umieszczonych na grzejnikach. Zastosowanie konstrukcji, którą można w prosty sposób zdemontować, ułatwia także odpowietrzanie kaloryferów i usuwanie ewentualnych usterek.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P