niedziela, 19 maja 2024

Czy PIT Online jest obowiązkowy?

Udostępnij

PIT Online to wygodne rozwiązanie 

Jako że obecnie żyjemy w erze, w której wiele rzeczy możemy zrobić przez internet, to również okazało się, że można rozliczyć swoją roczną deklarację podatkową. Zawsze był to przykry obowiązek i u niektórych wiązał się on ze sporym stresem. Zdarzały się błędy w deklaracjach, a nie każdemu „uśmiechało się” pojawianie kilka razy w Urzędzie Skarbowym. Na szczęście technologia sprawiła, że dziś nie ma żadnego problemu, żeby wypełnić PIT Online.  

Największą zaletą wynikają z wypełnienia PIT przez internet jest oszczędność czasu. Musiało wiele lat upłynąć, aby można było uniknąć stania w kolejkach w skarbówce, natomiast dobrze, że tak się stało. Wypełnienie PIT w domu to raptem parę minut, ale też i w dłuższej perspektywie oszczędność finansowa. Nie trzeba przecież jechać już do urzędu i wydawać pieniędzy na paliwo, tylko zrobienie tego u siebie w domu. Co istotne, nie musi być to nawet laptop czy komputer – może być to inne urządzenie mobilne. 

Mówiąc o zaletach PIT w formie internetowej, to nie można nie wspomnieć o ekologii. Wypełnianie PIT przed laty sprawiało, że nie było marginesu błędu i wszystkie rzeczy, które były nanoszone przez nas na deklarację musiały być wpisane poprawnie. Dziś sprawa wygląda inaczej, ponieważ wszelkie poprawki możemy kasować do woli i nie ma z tego tytułu żadnych konsekwencji. Jeżeli popełnimy błędy i będziemy chcieli taką deklarację wysłać, to program ją odrzuci. 

Czy są alternatywy poza wypełnianiem PIT online? 

Oczywiście, że tak. Uzupełnianie wszelkich danych w deklaracji przez internet jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy na konta pieniądze ze zwrotu. Może się jednak zdarzyć, że nie będziemy chcieli wypełniać PIT online. Czy z tego tytułu poniesiemy jakiekolwiek kary? Nie, nie ma takiego zagrożenia. Trzeba jednak powiedzieć, że brak wysłania PIT sprawi, że zrobi to w naszym imieniu urzędnik. Nie ma jednak wtedy gwarancji, że wykona takie rozliczenie poprawnie i my jako podatnik, nie będziemy mogli wnieść żadnych roszczeń, jeżeli uznamy, że zostały popełnione błędy. 

Są jeszcze inne metody rozliczania PIT. Można przecież zlecić jego wypełnienie biurom rachunkowym, które zrobią i wyślą go za nas. Taka usługa jednak jest płatna, a biorąc pod uwagę łatwość rozliczenia PIT przez internet, wydaje się, że można uniknąć takiego wydatku. W przypadku problemów warto poprosić kogoś bliskiego, żeby roczne zeznanie podatkowe wypełnił za nas. 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości