Kopalnia Bełchatów należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z grupy PGE Polska Grupa Energetyczna w najbliższym czasie zasadzi 240 tysięcy sadzonek sosny zwyczajnej na terenie 24 hektarów zwałowiska zewnętrznego pola Szczerców. Akcja rekultywacji terenów pogórniczych trwa na terenie kilku kopalni należących do PGE GiEK S.A.
240 tysięcy sosen posadzi Kopalnia Bełchatów
Zwałowisko zewnętrzne na terenie pola Szczerców jest usypane z blisko 1 miliarda m3 nadkładu znajdującego się nad podkładami węgla brunatnego. To miejsce po 17 latach formowania jest wzniesieniem o wysokości 170 metrów i powierzchni stopy, która wynosi 1114 hektarów.
Do końca ubiegłego roku na tym terenie posadzono już 4 miliony drzew takich jak: sosna zwyczajna, modrzew europejski, brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wiąz szypułkowy, jarząb pospolity, buk zwyczajny, czy klon jawor.
Teraz Kopalnia Bełchatów zabierze się za posadzenie ćwierć miliona drzew, która będą zapełniać wschodnie i zachodnie skarpy oraz wierzchownie zwałowiska zewnętrznego pola Szczerców, które przypomina Górę Kamieńsk. Dwuletnie drzewka będą posadzone na powierzchni około 24 hektarów.
– Teraz Kopalnia Bełchatów zabierze się za posadzenie ćwierć miliona drzew, która będą zapełniać wschodnie i zachodnie skarpy oraz wierzchownie zwałowiska zewnętrznego pola Szczerców, które przypomina Górę Kamieńsk. Dwuletnie drzewka będą posadzone na powierzchni około 24 hektarów. – Odpowiedzialnie zarządzamy naszym wpływem na otoczenie, a duża skala produkcji przekłada się na zobowiązania wobec środowiska naturalnego. Jesteśmy w gronie spółek, które spełniają wysokie standardy środowiskowe. Doceniane przez niezależnych ekspertów i stawiane za wzór proekologiczne działania naszych kopalń istotnie wpływają na zmniejszenie stopnia ich uciążliwości dla środowiska. Na obszarach poprzemysłowych powstają nowe wartościowe ekosystemy charakteryzujące się wyjątkową bioróżnorodnością ~ Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Ćwierć miliona drzew, to kolejny etap rekultywacji terenów, które wykonuje Kopalnia Bełchatów. Do tej pory w jej pobliżu zrekultywowano ponad 2200 hektarów pogórniczych obszarów, do czego zalicza się Góra Kamieńsk i zwałowiska wewnętrznego pola Bełchatów. Z kolei 1500 hektarów zalesionych ziem przekazano Lasom Państwowym.
Rekultywacja, którą prowadzi Kopalnia Bełchatów, ma cel stworzenia stabilnego i bioróżnorodnego ekosystemu, który pozwoli na zabezpieczenie masy ziemnej zdeponowanej na zwałowisku przed erozją. Dzięki leśnej rekultywacji rozpoczyna się procesy glebotwórcze oraz tworzą się warunki, które pozwalają na bytowanie wielu organizmów na danym terenie.
Przeczytaj także: