Park miliona świateł działa w łódzkim zoo od 14 listopada. 5 dni później rozpoczęła się w nim kontrola ekspertów zajmujących się ochroną środowiska.
Kontrola w łódzkim zoo
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi rozpoczęła kontrolę w łódzkim zoo 19 listopada. Eksperci sprawdzają również potencjalny wpływ parku miliona świateł na zwierzęta mieszkające w łódzkim ogrodzie zoologicznym.
13 listopada stowarzyszenie LDZ Zmotoryzowani Łodzianie wysłało elektronicznie wniosek do RDOŚ w Łodzi z prośbą o kontrolę w łódzkim zoo, zwracając uwagę, że park miliona świateł może negatywnie wpływać na zwierzęta.
Choć władze miasta zapewniają, że trasa parku została zaplanowana tak, by nie kolidować z wybiegami zwierząt, to fakt, że w trzech punktach projekt przebiega w pobliżu tych wybiegów, rodzi obawy. Zbyt intensywne lub nieodpowiednie oświetlenie może prowadzić do stresu, dezorientacji, a w niektórych przypadkach do zmiany naturalnych cykli zachowań zwierząt. W przeszłości takie zmiany miały udokumentowane negatywne skutki dla nocnych i światłoczułych gatunków, co nie zostało uwzględnione na etapie projektowania – napisano we wniosku.
Dyrektor RDOŚ w Łodzi poinformował, że kontrola została rozpoczęta 19 listopada „na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (…)” co oznacza że to kontrola została zainicjowana przez dyrekcję ochrony środowiska.
Jednocześnie RDOŚ poinformował na piśmie, że zgodnie z wnioskiem grupy LDZ Zmotoryzowani Łodzianie, kontrola uwzględni wpływ instalacji park miliona świateł na życie i zdrowie zwierząt.
Co wolno kontrolować ekspertom
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody1Ustawa o ochronie przyrody eksperci z regionalnej dyrekcji ochrony środowiska mają prawo nie tylko do wejścia na teren ogrodu zoologicznego i przyglądania się zwierzętom.
Mogą również żądać pisemnych lub ustnych wyjaśnień i informacji związanych z kontrolą. Dodatkowo mogą skontrolować wszystkie dokumenty, które dotyczą pobytu zwierząt w łódzkim zoo.
Przypisy
- 1