wtorek, 21 maja 2024

Kominek z płaszczem wodnym – budowa i opis

Udostępnij

Kominek z płaszczem wodnym to coraz popularniejsze rozwiązanie w domach mieszkalnych. Nadal jednak wiele osób nie wie, na czym polega jego działanie i czym dokładnie jest płaszcz wodny. Wyjaśniając, płaszcz wodny do kominka jest kawałkiem odpowiednio uformowanej rury, która umieszczana jest nad paleniskiem. Stanowi ona wymiennik ciepła.

Czym jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym oznacza, że zostaje on podłączony do centralnego ogrzewania. W praktyce więc ogień w kominku ogrzewa wodę, która następnie wędruje do rozmieszczonych w pomieszczeniach grzejnikach i oddaje ciepło w całym mieszkaniu.

To dzięki temu schematowi działania kominki z płaszczem wodnym są w stanie ogrzać pomieszczenia. Wkłady do płaszcza wodnego dają możliwość wytworzenia mocy grzewczej na poziomie do 10 do 32 kW. Umożliwia to im ogrzanie domu o powierzchni od 80 do 400 mkw.

Układy kominka z płaszczem wodny

Kominki z płaszczem wodnym mogą być zainstalowane w domowych wnętrzach w dwóch układach. Pierwszym jest układ zamknięty, drugim otwarty. Możliwa jest również współpraca kominka z innym źródłem ciepła np. kotłem. W przypadku układu zamkniętego kominek wyposażony jest we wkład z wężownicą i zasilany dodatkowo zimną wodą, wędrującą po całym układzie.

Dla bezpieczeństwa kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym powinno się wyposażyć w duży zbiornik buforowy, gdzie gromadzić będzie się gorąca woda, z której będzie się korzystać jeszcze długo po wygaśnięciu ognia. Kominki wodne z układem zamkniętym uznaje się za opcję bardziej komfortową i trwalszą.

W przypadku układu otwartego kominki mogą, ale nie muszą być wyposażone w wężownicę bezpieczeństwa, natomiast konieczne jest zainstalowanie pojemnika zbiorczego i pompy wodnej.

Na czym polega instalacja kominka z płaszczem wodnym?

Instalację kominka z płaszczem wodnym należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego wkładu kominkowego i wybrania mocy urządzenia. Te dwa elementy dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym kominek ma być zainstalowany oraz zapotrzebowania na ciepło. Stąd też nie ma jednych dobrych parametrów wkładów do kominków z płaszczem wodnym. Każdy budynek będzie miał inne zapotrzebowanie na moc grzewczą.

Kolejnym krokiem instalacji kominka jest jego podłączenie z piecem gazowym. Zadanie to najlepiej powierzyć specjaliście, ponieważ nie jest łatwe i prosto można popełnić błąd. Podłączenie kominka do centralnego ogrzewania z reguły wymaga zaawansowanych prac łącznie z kuciem w ścianach. Jest to konieczne, aby rozprowadzić rurki. To, dlatego zaleca się, aby instalacje tego typu kominka przewidzieć już na etapie budowy. Znacznie ułatwia to montaż, nie jest jednak obowiązkowe. Kominek z płaszczem wodnym zamontować można już w gotowych domach. W takich sytuacjach zazwyczaj wkład staje się zintegrowany z systemem ogrzewania.

Artykuł przygotowany wraz z firmą oferującą sterowniki do kominków z płaszczem wodnym

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości