Minister obrony narodowej podpisał w poniedziałek (8 kwietnia) umowy offsetowe m.in. na zakup czterech śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Maszyny te wyposażone będą w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR. W Łodzi powstanie centrum serwisowe dla tych śmigłowców. Jeszcze w kwietniu ma zostać podpisana umowa na dostawę maszyn.

Umowa offsetowa dotyczy stworzenia centrum serwisowego w Łodzi, które będzie się zajmowało serwisowaniem śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych oraz umożliwi działania związane z badaniem i rozwojem dla Politechniki Gdańskiej. MARIUSZ BŁASZCZAK,szef MON

Wartość umowy to ponad 395 milionów złotych i obejmuje 9 zobowiązań offsetowych. Najważniejszym z nich ma być utworzenie w WZL-1 w Łodzi licencjonowanego Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców. A także powstanie Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej.

W łódzkim centrum serwisowym ma być realizowana pełna obsługa techniczna, serwisy i naprawy nowych maszyn. Umowa zagwarantuje także kontynuację wsparcia technicznego przez firmę Leonardo przez 10 kolejnych lat.