wtorek, 21 maja 2024

Kolejny „Tydzień Bibliotek” także w Bełchatowie. Z tej okazji zorganizowano kiermasz, wystawę i podsumowanie konkursów

Udostępnij

Kiermasz, wystawa i podsumowanie konkursów. Tak wygląda „Tydzień Bibliotek” w Bełchatowie

Tydzień Bibliotek jest okazją do promocji czytelnictwa. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które zawsze w maju od 2004 roku organizuje tego typu akcję. Ma ona na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Pierwsze takie przedsięwzięcie zorganizowano tydzień po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej w 2004 roku. Wówczas byliśmy jednym z 10 krajów, które dołączyły do UE. Inauguracyjna akcja wówczas odbyła się pod hasłem „Biblioteki w Europie były zawsze”.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja, czyli Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin tej akcji jest stały i Tydzień Bibliotek odbywa się od 8 do 15 maja. Wyboru głównego hasła w każdej edycji dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, które jest pomysłodawcą i koordynatorem akcji.

Od samego początku Tydzień Bibliotek, to także konkurs na najlepszy projekt programu w latach 2004-2005 później do 2012 roku na najlepszy program, a od 2013 roku na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.

Z kolei w 2006 roku po raz pierwszy odbył się plakat na Tydzień Bibliotek, a w latach 2011-2018 był on rozstrzygany głosami zdobytymi w sieci.

Tydzień bibliotek

Tydzień Bibliotek w roku 2021 odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Tę akcję organizuje też Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie. Placówka od poniedziałku, 10 maja do piątku, 14 maja prowadzi kiermasz książek przeczytanych i wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II.

Każdy kto uwielbia książki ma okazję kupić interesujące woluminy dla osób w różnym wieku za niewielkie ceny. Ponadto dla najmłodszych pracownicy bełchatowskiej biblioteki przygotowali akcję pn. „Jaś czytalski w bibliotece”. Jest to akcja online, która odbyła się we wtorek, 11 maja. Wówczas bibliotekarze w sieci na kanale Youtube czytali dla dzieci.

Z kolei w piątek, 14 maja ogłoszone zostaną wyniki konkursów „Książka – obiekt artystyczny”, „Między rajem a węglem” i „Pożeracz książek – najaktywniejszy czytelnik 2020 roku”.

Tydzień bibliotek

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości