piątek, 14 czerwca 2024

Joanna Skrzydlewska marszałkiem województwa łódzkiego

Udostępnij

Choć wybory samorządowe były w kwietniu, to dopiero 11 czerwca udało się wybrać nowego marszałka województwa łódzkiego. Tę funkcję będzie pełniła radna Koalicji Obywatelskiej Joanna Skrzydlewska.

Joanna Skrzydlewska nowym marszałkiem

Na poprzednich trzech terminach I sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego wyboru marszałka nie udało się dokonać1I sesja przerywana 3 razy. 11 czerwca przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Łódzkiego zgłosił kandydaturę Joanny Skrzydlewskiej na stanowisko marszałka województwa łódzkiego. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości radna Beata Dróżdż zgłosiła kandydaturę Grzegorza Schreibera na kolejną kadencję.

Seria pytań zamknięta wnioskiem formalnym

Debata przed głosowaniem była długa. Radna Ewa Wendrowska przed głosowaniem zapytała publicznie Joannę Skrzydlewską, czy jako marszałek będzie kontynuować programy dotychczasowego zarządu województwa skierowane do mieszkańców małych miejscowości.

Nie widzę przeszkód, by kontynuować dobre projekty. Nie ma silnego województwa łódzkiego bez silnej stolicy i silnego województwa bez silnych mniejszych miejscowości. Najważniejszy jest zrównoważony rozwój.

Joanna Skrzydlewska

Radna Hanna Gill-Piątek pytała z kolei dotychczasowego marszałka Grzegorza Schreibera o dzisiejsze (11 czerwca) doniesienia medialne dotyczące pieniędzy na tzw. pomoc techniczną.

Nie widzimy żadnych zagrożeń jeżeli chodzi o możliwość niewystarczających środków finansowych na pomoc techniczną

Grzegorz Schreiber

Natomiast radny Janusz Ciesielski dopytywał o połączenia kolejowe Łódź – Skarżysko Kamienna oraz Tomaszów Mazowiecki – Opoczno.

Bardzo chciałam podziękować marszałkowi Schreiberowi, że docenił projekt marszałka Stępnia i rozwijał połączenia kolejowe. Jeśli chodzi o konkretne połączenia teraz nie odpowiem. Uważam, że musi się dalej rozwijać Łódzka Kolej Aglomeracyjna tak, jak i muszą rozwijać się trasy rowerowe, które powinny być dopełnieniem ŁKA.

Joanna Skrzydlewska

Radny Prawa i Sprawiedliwości Piotr Adamczyk pytał Joannę Skrzydlewską, jak zamierza dbać o Łódź, bo to głosami łodzian została wybrana do sejmiku. W odpowiedzi radna uspokajała, że „stolicy województwa nie powinniśmy traktować lepiej niż pozostałe gminy, ale Łódź powinna mieć takie same prawa startu w konkursach o dofinansowania”.

Joanna Skrzydlewska nawiązywała do kontraktu programowego województwa łódzkiego, w którym kilkukrotnie mogły uczestniczyć tylko gminy o znacznie mniejszej wielkości niż Łódź.

Radna Beata Dróżdż dopytywała o działania marszałka związane z koniecznością przyjmowania migrantów. Joanna Skrzydlewska uchyliła się od tej odpowiedzi twierdząc, że to nie są kompetencje zarządu województwa.

Seria pytań do kandydatów została przerwana przegłosowanym wnioskiem formalnym o zamknięcie listy zadających pytań. Wniosek złożył Maciej Riemmer (KO), a kontrwniosek PiS odpadł.

Poparcie wszystkich klubów poza PiS

W głosach sił politycznych Joannę Skrzydlewską oficjalnie w imieniu klubu radnych Polski 2050 poparł jej przewodniczący Adam Nowak. Chwilę później kandydatka dostała poparcie Lewicy, której jedynym radnym jest Piotr Bors.

Do tej pory mieliśmy do czynienia z różnymi wizjami województwa łódzkiego. Wizją Grzegorza Schreibera, który nie miał nic do czynienia z tym regionem, dopóki nie został marszałkiem.

Piotr Bors

Waldemar Wojciechowski w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości poparł kandydaturę Grzegorza Schreibera.

Uważamy, że przez 5 i pół roku sprawdził się jako marszałek. Pracował z ludźmi i dla ludzi, nikogo nie wyróżniając. To za jego przyczyną województwo ma zagwarantowane 2,5 miliarda euro środków unijnych.

Waldemar Wojciechowski

Radny podkreślał, że marszałek Grzegorz Schreiber „wgryzł się w łódzką ziemię”, dotarł do każdego zakątka, rozmawiał o problemach z ludźmi i je rozwiązywał. Radny Dariusz Rogut podkreślał, że marszałek musi być przede wszystkim merytoryczny. Stwierdził, że obojgu -Grzegorzowi Schreiberowi jak i Joannie Skrzydlewskiej – braku kompetencji odmówić nie można.

Nie jest dla mnie wyznacznikiem czy kandydat lub kandydatka jest fajna, czy nie. Nie jest dla mnie też wyznacznikiem miejsce zamieszkania kandydata. Mamy wspierać całe województwo, a obawiam się, że finansowanie zrównoważone może być zagrożone, jeżeli marszałkiem zostanie Joanna Skrzydlewska.

Dariusz Rogut

Wpłynął wniosek formalny Adama Nowaka o zamknięcie dyskusji, ale nie był głosowany, bo marszałek Grzegorz Schreiber poprosił o możliwość swobodnej wypowiedzi. W pierwszej kolejności odniósł się do zarzutu o to, że nie pochodzi z Łódzkiego.

Kandydaci o przyszłości Łódzkiego

Bardzo ciekawym są w ustach Lewicy słowa dyskryminacyjne, że „ktoś kto się nie urodził w Łodzi, jest gorszy od tego, kto się w Łodzi urodził.”

Grzegorz Schreiber

Grzegorz Schreiber mówił, że w czasach, gdy województwem rządziła Platforma Obywatelska, małe miejscowości były pomijane. Dotychczasowy marszałek mówił, że najważniejsze jest teraz to, co radni mogą zrobić dla województwa łódzkiego.

Jego zdaniem w ostatnich latach udało się odbudować przemysł ogrodniczy w Łódzkiem. Kolejnym krokiem powinno być wzmocnienie i odbudowanie lekkiego przemysłu włókienniczego. Zdaniem Grzegorza Schreibera trzeba też wspierać ciągle rolnictwo w województwie łódzkim przez np. zwiększanie współpracy między rolnikami i klientami. Marszałek zapowiedział, że jeśli zostanie na czele województwa na kolejną kadencję, to rynki rolne – na wzór utworzonych w Łodzi – powstaną w każdym mieście powiatowym.

Zwracając uwagę na problemy hydrologiczne Grzegorz Schreiber zapowiedział stworzenie 1000 nowych obszarów magazynujących wodę na terenie województwa łódzkiego. Priorytetem powinna też być pomoc wspólnotom mieszkaniowym w Łodzi.

Druga w kolejności głos zabrała Joanna Skrzydlewska, która w pierwszym zdaniu zastanawiała się, jak to możliwe, że radni PiS pięć lat temu poparli Grzegorza Schreibera z pobudek merytorycznych, skoro wówczas „nie wypowiedział ani jednego zdania”.

Dziękuje za deklarację pana (red. Grzegorza Schreibera) współpracy. Nie czas i nie pora byśmy wracali do przeszłości. Jest ona ważna, ale najważniejsza jest przyszłość. Dobry polityk to taki, który żyje dla polityki, a nie z polityki.

Joanna Skrzydlewska

Po krótkiej wypowiedzi kandydatki przegłosowano wniosek o zamknięcie dyskusji. I rozpoczęło się głosowanie nad wyborem marszałka województwa łódzkiego. Biorąc pod uwagę, że w Sejmiku Województwa Łódzkiego zasiada 16 radnych PiS i 17 radnych koalicji rządowej, wynik był formalnością.

W głosowaniu tajnym wybrano nowego marszałka województwa łódzkiego. Została nim Joanna Skrzydlewska.

Wybory marszałka województwa łódzkiego

Wybory wiceprzewodniczących sejmiku

Koalicja Obywatelska zgłosiła dwie kandydatury na funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku – Magdalenę Spólnicką oraz Piotr Borsa. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło radnego Janusza Ciesielskiego.


Czytaj też: Ile zarabia radny?


Dwoje wiceprzewodniczących sejmiku wybrano bezwzględną większością głosów, choć radni 2Radni sejmiku województwa łódzkiego nie byli jednomyślni.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego

Radni Magdalena Spólnicka i Piotr Bors zostali wiceprzewodniczącymi. Kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość odpadł w głosowaniu.

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Ekologia w produkcji suplementów.