Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela”, twórca festiwalu Transatlantyk zmarł we wtorek 21 maja 2024 roku. Miał 71 lat.
Jan A.P. Kaczmarek przegrał walkę z chorobą
O śmierci Jana A.P. Kaczmarka poinformowała za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej, żona kompozytora Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej
Aleksandra Twardowska-Kaczmarek
Kompozytor od kilku lat walczył z chorobą, zwaną zanikiem wieloukładowym.1Zanik wieloukładowy
Muzyk z muzycznej rodziny
Jan A.P. Kaczmarek pochodził z muzycznej rodziny. Jego dziadek był skrzypkiem, grającym na żywo w kinach w trakcie seansów niemego kina. Urodził się 19 kwietnia 1953 roku w Koninie i już jako dziecko pobierał lekcje gry na fortepianie. Pierwsze sukcesy Jan A.P. Kaczmarek odniósł w liceum.
Rozpoczął od napisania piosenki kabaretowej dla szkolnego teatru „Ósemki”. Później przyszła pora na hymn szkoły. Regularnie tworzył muzykę do szkolnych spektakli teatralnych. Zawodowo chciał się jednak zajmować dyplomacją międzynarodową, dlatego rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Porzucił plany bycia dyplomatą i przez lata współpracował najpierw z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego a później z Teatrem Ósmego Dnia. Tam stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Podczas trasy koncertowej po USA nagrali w 1982 roku płytę długogrającą „Music for the End” dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records.
W 1989 roku Kaczmarek wyjechał do Los Angeles, gdzie tworzył przez kilkadziesiąt lat tworzył muzykę do filmów i przedstawień. W 2004 roku Jan A.P. Kaczmarek we wsi Rozbitek 60 kilometrów na zachód od Poznania powołał Instytut Rozbitek – miejsce robocze spotkań artystów filmu, muzyki i teatru.
Oscar za „Marzyciela”
W 2005 roku Jan A.P. dostał Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” Marca Forstera. Był też autorem muzyki do takich filmów, jak m.in.:
- „Całkowite zaćmienie” i „Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland,
- „Hania” Janusza Kamińskiego,
- „Horsemen – jeźdźcy Apokalipsy” Jonasa Akerlunda,
- „Aż po grób” Aarona Schneidera,
- „Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona.
- „Doliny Bogów” Lecha Majewskiego – 2019,
- „Magnezji” Macieja Bochniaka – 2020,
- „Śmierci Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego – 2021
- „Van Gogha” – Daniela Fridella
Jan A.P. Kaczmarek wystąpił też w kilku filmach. Był twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 roku.
Przypisy
- 1