piątek, 21 czerwca 2024

Festiwal Transatlantyk i lądowanie na Księżycu. Co obejrzymy w tym roku?

Udostępnij

Jan a. P. Kaczmarek, twórca i pomysłodawca festiwalu
Joanna łapińska, dyrektor programowa festiwalu transatlantyk
Transatlantyk-2019

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk 2019 w Łodzi odbędzie pod hasłem „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”. Między 12 a 19 lipca mieszkańcy Łodzi po raz czwarty będą mogli jako pierwsi w Polsce obejrzeć filmy z najważniejszych światowych festiwali, uczestniczyć w retrospektywach wybitnych reżyserów, w otwartych debatach, spotkaniach i warsztatach z twórcami z całego świata.

Festiwal Transatlantyk 2019 wyląduje na Księżycu

„Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny” to motyw przewodni, który będzie porządkować festiwalowe pokazy, choć na różne sposoby.
Widzowie zostaną zaproszeni na filmy bezpośrednio odnoszące się do tematu kosmicznych podróży. Ale i zobaczą obrazy, dla których metafora marzenia czy szukania nowego świata, są punktem wyjścia do mówienia o historii lub rozważań nad współczesnością.

Wraz z widzami będziemy pytać, co się z nimi stało i zastanawiać, czy ludzkość potrafi jeszcze marzyć. Przyjrzymy się naszym zawieszonym snom, wyprawom przerwanym po pierwszym kroku oraz walkom jednostek o to, by coś zmienić. Doskonałym pretekstem jest kino, które żyje z marzeń. JAN A.P. KACZMAREK, twórca i dyrektor Transatlantyku

Łodzianie będą ponownie wybierać film, który otrzyma prestiżową nagrodę Transatlantyk Distribution Award, oglądać kino plenerowe lub w ramach nowej odsłony Kina Łóżkowego nadrabiać filmowe zaległości. Nie zabraknie ważnych wydarzeń muzycznych, wśród nich Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest™, na który wstęp będzie wolny.

Festiwal Transatlantyk 2019: Co zobaczą widzowie?

Łódzka publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy podczas Transatlantyku wyreżyserowany przez Alejandro Landesa film „Monos”, który swoją światową premierę miał na festiwalu Sundance.
Uhonorowana tam Nagrodą Specjalną Jury produkcja jest opowieścią o dziecięcym oddziale partyzanckim dowodzonym przez tajemniczą Organizację, składającym się w całości z kilkunastoletnich wojowników.

Splot niebezpiecznego świata dorosłych i snujących marzenia nastolatków festiwalowa publiczność będzie mogła śledzić także w filmie „Piranie” (reż. Claudio Giovannesi). Scenariusz produkcji został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

Wydarzeniem 9. edycji Festiwalu Transatlantyk będzie także polska premiera filmu „Głos Pana” (reż. György Pálfi) inspirowanego powieścią Stanisława Lema. Swoją światową premierę film miał na prestiżowym festiwalu w Tokio.

Filmy pokazywane w sekcji konkursowej NOWE KINO, czyli te wyżej wymienione, powalczą o przyznawaną po raz trzeci nagrodę Transatlantyk Distribution Award. Nagroda w wysokości 40 000 zł zostanie przeznaczona na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który film wygra, zadecyduje festiwalowa publiczność.

Festiwal Transatlantyk 2019 to także bogaty program otwartych, dostępnych dla wszystkich mieszkańców Łodzi wydarzeń artystycznych, debat, master classes czy warsztatów, na które wstęp jest wolny.

Festiwal Transatlantyk 2019: Ceny biletów i akredytacji
  • Bilety na pokazy filmowe-7 zł | Pakiet 7 biletów-35 zł
  • Akredytacje pozwalające zobaczyć 37 pokazów-35 zł seniorzy/60 zł studenci/90 zł
POKAZY SPECJALNE

Widzowie zobaczą m.in. łódzką premierę filmu „Diagnosis” w reżyserii Ewy Podgórskiej. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi ujęciami miasta.

Film „Diagnosis” miał swoją światową premierę na najważniejszym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. W tym tygodniu film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Moskwie za najlepszy montaż. W Łodzi
jego premierze towarzyszyć będzie spotkanie i rozmowa z twórcami i bohaterami filmu.

Pokaż

ZBLIŻENIA

W ramach sekcji ZBLIŻENIA podczas 9. edycji Festiwalu widzowie zobaczą retrospektywy, w tym m.in.:

  • ALEKSIEJ GERMAN (ojciec): widzowie Transatlantyku
    zobaczą wszystkie filmy tego reżysera, w tym najważniejszy – „Chrustaliow, samochód!”.
  • WOJCIECH MARCZEWSKI: pokazy wszystkich filmów kinowych mistrza (w tym legendarną i dziejącą się w Łodzi „Ucieczkę z kina ‘Wolność’”) oraz dwóch mniej znanych filmów telewizyjnych („Klucznik” oraz „Czas zdrady”). Twórca będzie także gościem Festiwalu.

Pokaż

KINO KULINARNE

Wyjątkowe wieczory w Hali Maszyn EC1 obejmujące pokaz filmu
oraz inspirowaną nim kolację. Filmem otwarcia tej sekcji będzie fascynujący dokument „A God In Each Lentil” (reż. Miguel Ángel Jiménez), którego światowa premiera odbyła się w San Sebastian.

Pokaż

HISTORIE KINA i „Inne światy”

Sekcja HISTORIE KINA tego roku odbędzie się pod hasłem „Inne światy”, a prezentowane w jej ramach filmy tematycznie krążyć będą wokół poszukiwania nowych lepszych światów, prób zmiany rzeczywistości oraz pytania o to, co dzisiaj miałby znaczyć nowy wspaniały świat.

Zobaczymy m.in. „Montenegro” zmarłego niedawno, wybitnego reżysera serbskiego Dušana Makavejeva, „Mrożony peppermint” Carlosa Saury czy „Nienawiść” Mathieu Kassovitza.

Pokaż

POLÓWKA – „Kosmos”

Kontynuując współpracę z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk 2019 przygotuje także sekcję kina plenerowego pod hasłem „Kosmos”.

Na filmy o kosmicznych podróżach i wielkich marzeniach publiczność zapraszana będzie jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu. Tradycyjnie, na wszystkie te pokazy wstęp będzie wolny.

Pokaż

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P