wtorek, 16 lipca 2024

Łódzka Aleja Gwiazd ma nową gwiazdę

Udostępnij

Łódzka Aleja Gwiazd ma nową gwiazdę. To już 73 znane nazwisko wmurowane w chodnik na Piotrkowskiej. 13 lipca odsłonięta zostanie gwiazda Wojciecha Marczewskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera, scenarzysty i pedagoga.

Wybitny filmowiec

Pierwszym kinowym filmem Marczewskiego były „Zmory”. Adaptację powieści Emila Zegadłowicza okrzyknięto jednym z najbardziej spektakularnych debiutów w polskim kinie. Reżyser otrzymał za nią m.in. Nagrodę Główną Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę im. Andrzeja Munka i nagrodę OCIC na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

Trzy lata później nagrodzono go za „Dreszcze” – film fabularny pokazujący obraz dorastania w epoce stalinizmu. W 1990 roku zrealizował film „Ucieczka z kina Wolność”, w którym rozprawiał się z absurdami życia w PRL-u. Dzieło zostało obsypane najważniejszymi laurami filmowymi. W filmie „Weiser” (2000) powrócił do tematu dojrzewania.

Mentor i opiekun

Wojciech Marczewski jest również znakomitym pedagogiem. Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Od 1998 roku jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

Jest współzałożycielem i jednym z głównych wykładowców działającej od 2002 roku w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School), w której pełni też funkcję Dyrektora Programowego.

Był opiekunem artystycznym wielu debiutów fabularnych, m.in. „Pogrzebu Kartofla” J. J. Kolskiego, „300 mil do nieba” M. Dejczera, „Balangi” Ł. Wylężałka, „Listu” D. Hasanovića, „Erratum” M. Lechkiego, i pomysłodawcą programu „30 minut”.

Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni. Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Łódzka Aleja Gwiazd z 73 nazwiskiem

Gwiazd e Wojciecha Marczewskiego ufundowało Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Wydarzenie towarzyszy tegorocznej odsłonie festiwalu Transatlantyk.

Organizatorzy zaproszą łodzian na pokazy wszystkich filmów kinowych reżysera, w tym legendarną „Ucieczkę z kina ‘Wolność’”, której akcja toczy się w Łodzi oraz dwóch mniej znanych filmów telewizyjnych: „Klucznik” oraz „Czas zdrady”. Twórca będzie gościem Festiwalu.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P