wtorek, 23 lipca 2024

Góra Kamieńsk otwarta. Początek sezonu na szczycie w centrum Polski

Udostępnij

21 maja Góra Kamieńsk przyjęła pierwszych turystów w letnim sezonie 2021 roku. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów sportowo-rekreacyjnych w Polsce, a jednocześnie najwyższy w centralnej Polsce wznawia działalność po pandemicznej przerwie.

Góra Kamieńsk znów przyjmuje gości

 

Dawna część kopalni odkrywkowej w Bełchatowie to atrakcja, której narciarzom przedstawiać nie trzeba. Zimą regularnie trenują i odpoczywają miłośnicy białego szaleństwa, którzy nie muszą szukać podobnych warunków na południu kraju. Jednak nie wszyscy wiedzą, że można równie aktywnie na Górze Kamieńsk wypoczywać także wiosną, latem, a nawet jesienią.

Amatorzy aktywnej rekreacji na świeżym powietrzu znajdą na Górze Kamieńsk nie tylko tor saneczkowy i tubingowy (tutaj zamiast saneczek do zjazdu używa się specjalnego pontonu, podobnie jak w aquaparku), ale i nadmuchiwaną zjeżdżalnię czy trampolinę. Na tej jednocześnie bawić się będzie mogło nawet 6 osób.

Reżim sanitarny na Górze Kamieńsk

Obsługa ośrodka rekreacyjnego w pełni zdaje sobie sprawę z obostrzeń sanitarnych, obowiązujących w Polsce i tego, że najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Dlatego przed sezonem przeprowadzone zostały próby sprzętu mechanicznego a na całym terenie dostępne są dozowniki z płynem dezynfekującym. Dodatkowo wyznaczono specjalne drogi dostępowe do poszczególnych atrakcji.

Lasy i stok na gorze kamiensk

Bezpieczeństwo podnoszą też dodatkowe zabezpieczenia. Wśród nich są siatki osłaniające i ogrodzeniowe, specjalne materace osłonowe. Najważniejsze jest jednak to, że przeprowadzono konserwację kolei linowej oraz toru saneczkowego i urządzeń toru tubingowego.

Jak powstała Góra Kamieńsk

Góra Kamieńsk jest jednym z nielicznych w Polsce sztucznych szczytów. Góra została usypana z ziemi, która była nadkładem w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. Zwałowarki przekopały w tym celu prawie półtora miliarda metrów sześciennych ziemi (1,4 mld). Na zwałowisku spółka PGE GiEK posadziła niewyobrażalną liczbę drzew.

Łącznie zasadzono tutaj ponad 25 milionów drzew różnych gatunków. Jedno ze zboczy wykorzystano do budowy ośrodka rekreacyjnego, z którego w każdym sezonie korzysta kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego i całego kraju.

Atrakcje Góry Kamieńsk z adrenaliną

Tor saneczkowy

Grawitacyjny tor saneczkowy na Górze Kamieńsk ma ponad 620 metrów długości. Użytkownikom oddano do dyspozycji 35 saneczek, które przy zjeździe mogą rozwinąć prędkość nawet 40 kilometrów na godzinę.

Tor tubingowy

To najnowsza atrakcja w ośrodku rekreacyjnym. Działa na analogicznej zasadzie jak zwykły tor saneczkowy, tyle że tutaj zjeżdżamy pontonem. Natomiast droga, która pokonujemy, jest wyłożona specjalną matą, która gwarantuje odpowiedni ślizg. Tor tubingowy na Górze Kamieńsk ma 150 metrów, a dostać się na jego start można za każdym razem odpowiednim taśmociągiem.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P