środa, 22 maja 2024

Druga tura wyborów 2024 przebiega spokojnie. Pojedyncze incydenty

Udostępnij

W niedzielę, 21 kwietnia, w 46 gminach w województwie łódzkim przeprowadzana jest druga tura wyborów samorządowych 2024. Do południa wybory przebiegały spokojnie, a frekwencja była niska. W całym kraju powinno zostać wybranych 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Druga tura wyborów

Pierwsze informacje dotyczące przebiegu drugiej tury wyborów przekazał podczas konferencji prasowej przed południem przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak. Poinformował, że druga tura wyborów samorządowych 2024 odbywa się w ponad 11 tysiącach obwodów głosowania. Oddać głos w sumie powinno dziś około 12 milionów wyborów.

Wybory przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze. Trwa cisza wyborcza, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze. Doszło do 76 przestępstw i 55 wykroczeń – przekazał szef PKW, Sylwester Marciniak.

Ciszę wyborczą jeszcze w sobotę, 20 kwietnia, naruszono między innymi w województwie dolnośląskim. Jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, że nieznany sprawca w nocy na jego plakatach wyborczych naklejał logo innej partii. A w województwie mazowieckim kandydat na burmistrza jednej z gmin złożył zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym udostępnienia na portalu społecznościowym postu, z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy.

Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim zniszczono i przywłaszczono 71 tablic z plakatami, na których umieszczony był wizerunek kandydata.

Głosowanie bez zakłóceń

Lokale wyborcze w całym kraju zostały otwarte punktualnie o godzinie 7. Wszystko przebiegało bez żadnych incydentów. Podczas kolejnej konferencji prasowej o godzinie 13.30 podana zostanie frekwencja wyborcza z godziny 12, z kolei o godzinie 18.30 zostaną przekazane dane o frekwencji z godziny 17.

Głosowanie zakończy się o godzinie 21, ale jeśli dojdzie do nadzwyczajnych wydarzeń, może zostać przedłużone.


Cisza wyborcza podczas wyborów 2024. Zasady, kary za złamanie ciszy wyborczej

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości