czwartek, 20 czerwca 2024

Rozpoczęło się drążenie tuneli kolejowych pod Łodzią

Udostępnij

Rozpoczęło się drążenie tunelu kolejowego, które połączą dworzec Łódź Fabryczna z dworcami: Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Inwestycja za ponad 1,7 mld zł realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Prace rozpoczęła – na głębokości 30 m – duża maszyna drążąca TBM, której nadano imię Katarzyna, patronki kolejarzy.

Drążenie tunelu kolejowego pod Łodzią

Inwestycja w Łodzi prowadzona jest równocześnie w kilku miejscach. Katarzyna o średnicy ponad 13 m i długości 110 m wykona dwutorowy tunel o długość 3 km od ul. Odolanowskiej do Łodzi Fabrycznej. 

Mniejszej tarczy nadano imię Faustyna na cześć patronki Łodzi. Tarcza ta o średnicy ponad ośmiu metrów wydrąży cztery jednotorowe tunele. Rozpoczęcie drążenia przewidziano z rejonu ul. Długosza w kierunku ul. Stolarskiej. Następnie maszyna zostanie obrócona i zacznie pracę do stacji Łódź Żabieniec. Łączna długość tuneli to ponad siedem kilometrów.

Równolegle do działań na budowach, prowadzone są prace projektowe związane z podziemnymi przystankami Łódź Polesie i Łódź Śródmieście. Wykonawca uwzględnia w projekcie dodatkowy, trzeci przystanek – Łódź Koziny.

Wykorzystywana w budowie tuneli technologia TBM polega na jednoczesnym drążeniu tunelu oraz jego budowie. Tarcza „mechanicznego kreta” obraca się trzy razy na minutę i rozdrabnia grunt, który jest na bieżąco wydobywany na powierzchnię.

Wraz z przesuwaniem się tarczy powstaje przestrzeń, w której układane są kolejne pierścienie z tubingów. W ciągu doby maszyna może ułożyć około 10-15 metrów obudowy tunelu. Konstrukcja TBM zapobiega osiadaniu terenu i drganiom, minimalizuje kolizje z infrastrukturą miejską.

Budowa tunelu średnicowego to kontynuacja prac rozpoczętych budową dworca Łódź Fabryczna. Obiekt ten z dworca końcowego stanie się przelotowym.

Wartość inwestycji wynosi ponad 1,7 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 1,4 mld zł. Zakończenie planowane jest na 2023 rok.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
Kontakt e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. We bring luxury & aesthetic to every social media strategy. 10 prostych kroków do rozpoczęcia własnej marki suplementów diety.