Bełchatowski magistrat przypomina o tym, że dla osób starszych i niepełnosprawnych przygotowano darmowy transport na szczepienie przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Dzięki pracy Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych z tej usługi na terenie Bełchatowa i okolic dotychczas skorzystało już ponad 40 osób.
Z początkiem roku rząd wydał rozporządzenie, które mówi o wsparciu finansowym jeśli chodzi o transport na szczepienie. Tę decyzję na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker i Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych
– Rząd będzie finansował dowóz osób z niepełnosprawnościami i mających problem z dojazdem do punktów szczepień w wysokości 80% średnich kosztów dowozu ~ Paweł Szefernaker, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Na styczniowej konferencji poinformowano, że stawki za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej będą wynosić:
- 75 złotych – w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców,
- 65 złotych – w gminach poniżej 100 tysięcy mieszkańców.
Z kolei stawki za transport seniorów sprawnych ruchowo to:
- 30 złotych – tylko w gminach poniżej 100 tysięcy mieszkańców.
Niektóre samorządy uznały, że ryczałt rządowy za transport na szczepienie powinien być wyższy, ale większość zaakceptowała powyższe kwoty.
– Transport na szczepienie powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz m. in. seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców ~ Paweł Szefernaker, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
TUTAJ na bieżąco pojawiają się nowe informacje i zalecenia w związku z pandemią koronawirusa.
Miasto Bełchatów również organizuje darmowy transport na szczepienie
Również na terenie Bełchatowa nie brakuje osób niepełnosprawnych i seniorów powyżej 70. roku życia, którzy potrzebują pomocy w dotarciu na szczepienie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Bełchatowski magistrat przy pomocy Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych realizuje darmowy transport na szczepienie w ramach rządowego rozporządzenia umożliwiającego współfinansowanie tego przedsięwzięcia.
– Z naszej pomocy mogą skorzystać seniorzy powyżej 70. roku życia mający trudności z samodzielnym dotarciem na szczepienie, a także osoby niepełnosprawne, które przewozimy w aucie dostosowanym do ich potrzeb ~ Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Bełchatowa
Darmowy transport jest możliwy tylko wtedy gdy wyznaczono już termin szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aby ustalić szczegóły dowozu, należy kontaktować się z numerami telefonów: (44) 733-51-22 lub 669-126-123.
Dotychczas w Bełchatowie z tego rodzaju pomocy skorzystało 40 osób spełniających kryteria podane przez rząd. Ilość miejsc nie jest ograniczona, a zapisy trwają przez cały czas, a co za tym idzie liczba zaszczepionych bełchatowianek i bełchatowian, którzy korzystają z darmowego transportu, stale rośnie.
– Mieszkańcy, którzy skorzystali z naszej pomocy, są zadowoleni z takiej możliwości i często polecają tę usługę innym ~ Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Bełchatowa
Ponadto od niedawna funkcjonują także mobilne punkty szczepień, które zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia. Ten projekt jest skierowany do osób, których stan zdrowia nie pozwala na wyjście z domu i dotarcie do punktu szczepienia samodzielnie lub nawet z pomocą magistratu. Jedynym warunkiem przystąpienia do tego programu jest kontakt z przychodnią i ustalenie szczegółów.
https://www.facebook.com/szczepimysiewiedza/videos/139809904720860
Szczepienia przeciw wirusowi SARS-CoV-2 w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku. W pierwszej turze zaszczepiono przede wszystkim pracowników służby zdrowia, a dopiero później funkcjonariuszy służb mundurowych, nauczycieli oraz seniorów. Z czasem liczba osób podlegających szczepieniu będzie rosła względem roku urodzenia. Już w poniedziałek, 22 marca ma się rozpocząć rejestracja na szczepienie dla osób urodzonych w latach 1952-1956.
Na dzień 16 marca (wtorek) w całym kraju wykonano 4 557 060 mln szczepień. Jedną dawkę otrzymało 2 946 767 mln osób, a dwie dawki trafiły do 1 610 293 mln obywateli. To oznacza, że w ciągu niespełna trzech miesięcy od rozpoczęcia programu szczepień chociaż jedną dawkę otrzymało niespełna 12% Polaków. To nadal niezbyt wiele, aby mówić o wycofaniu obostrzeń.
Przeczytaj także:
Bełchatowscy przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwrot połowy opłat za koncesję
Tatiana Kopala skradła serca jurorów w programie The Voice Kids