środa, 22 maja 2024

Budżet obywatelski w Łodzi. Nowa edycja i nowe projekty, a kilkadziesiąt poprzednich nie udało się jeszcze zrealizować

Udostępnij

To już 12. edycja. Budżet obywatelski w Łodzi w tym roku ma do wydania ponad 30 milionów złotych. Mieszkańcy będą mogli składać wnioski od 10 maja. Tymczasem, kilkadziesiąt starych projektów wciąż czeka na realizację.

Stary budżet obywatelski w Łodzi

Urząd Miasta Łodzi zachęca mieszkańców do składania projektów, które zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego. W tym roku przeprowadzona będzie jego 12. edycja. Do wydania jest ponad 30 milionów złotych.

Wiosną zachęcamy do przyjrzenia się potrzebom swoich osiedli, do kontaktu
z sąsiadami, współpracownikami i radami osiedli. To jest doskonały czas na spacery diagnostyczne, które pozwolą ocenić, jakie projekty warto zgłosić – mówi Agata Burlińska, zastępca dyrektora biura aktywności miejskiej.

Tymczasem, zgłoszone pomysły mieszkańców, które zyskały aprobatę komisji i zaakceptowano je do sfinansowania z budżetu obywatelskiego, tej realizacji nie doczekały się. Takich projektów jest kilkadziesiąt. Niektóre czekają na realizację kilka lat.

To nie jest tak, że te projekty nie zostaną zrealizowane. Jesteśmy w kontakcie z liderami tych projektów. Wracamy do tych projektów, jak tylko mamy możliwość. Są to projekty zazwyczaj trudniejsze, które napotkały różnego rodzaju wyzwania, ale o każdy walczymy do końca – dodaje Agata Burlińska.

Lotnisko w Łodzi z większą liczbą pasażerów, niż rok temu. Dokąd loty z Łodzi?

Jednym z takich zaległych projektów, które wróciły do realizacji w kolejnej edycji jest budowa hali sportowej przy ulicy Przędzalnianej. To projekt z 2019 roku. Damian Raczkowski, przewodniczący Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, przekazał, że jeszcze przed wakacjami zostanie ogłoszony przetarg na tę inwestycję. Problematyczne okazały się także tężnie solankowe, które wygrały w poprzednich edycjach ŁBO, ale nie było chętnych na ich wybudowanie. W każdej edycji w ciągu roku realizacji udaje się wykonać około 80 procent inwestycji zaproponowanych przez mieszkańców.

Są jednak też pojedyncze wnioski, do których musimy usiąść i zastanowić się, co z nimi zrobić, bo czekają już kilka lat na realizację – mówi Damian Raczkowski, przewodniczący ŁBO.

W poprzednich edycjach łodzianie zgłosili ponad 10 tysięcy pomysłów – od zielonych skwerów, przez nowe zabawki na placach zabaw, remonty miejsc parkingowych, kwietne łąki, miejskie pasieki, po zajęcia sportowe i spotkania kulturalne. Budżet obywatelski w Łodzi pozwala zmieniać miasto okiem mieszkańców. W dotychczasowych głosowaniach do realizacji skierowano około 2,5 tysiąca zadań.

Nowy budżet obywatelski w Łodzi

Budżet obywatelski w Łodzi rusza na nowo. W 12. edycji do wydania jest ponad 30 milionów złotych. Mieszkańcy mogą składać wnioski od 10 maja do 3 czerwca drogą elektroniczną, na stronie UMŁ, papierowo w siedzibie biura aktywności miejskiej przy ul. Tuwima 10 oraz korespondencyjnie. To mogą być projekty osiedlowe i ponadosiedlowe, dotyczące m.in. zieleni, polityki komunalnej, infrastruktury, kultury, zdrowia czy edukacji i sportu. We wniosku należy wskazać przedmiot i miejsce realizacji zadania, a także jego szacunkowy koszt.

Wojsko chce wynająć lokal przy Więckowskiego w Łodzi. 5 pomieszczeń, po remoncie

Na każdym etapie liderzy projektów – jak zapowiadają urzędnicy – mogą liczyć na wsparcie pracowników biura aktywności miejskiej. Wszystkie wnioski są później dokładnie analizowane. Urzędnicy sprawdzają m.in. czy zadanie może zostać zrealizowane we wskazanej lokalizacji i czy wnioskodawca właściwie oszacował jego wartość. Wnioski, które spełnią wszystkie wymagania, zostaną dopuszczone do głosowania. To zaplanowane jest na październik. Wtedy wszyscy mieszkańcy Łodzi będą mogli zdecydować o tym, które zadania warto zrealizować.

Wpadka na meczu ŁKS Łódź – Lech Poznań. Czy ratownik zapłaci za błąd?

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości