środa, 17 kwietnia 2024

Budowa S12 w Łódzkiem. GDDKiA wybrała wykonawcę. Kiedy rozpoczną się prace?

Udostępnij

Budowa S12 wchodzi w nowy etap. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi wybrała wykonawcę prawdopodobnie ostatniej tak dużej inwestycji drogowej w naszym regionie. Wartość oferty na budowę tego blisko 15-kilometrowego odcinka między Przysuchą i Wieniawą to blisko 600 mln zł.

Budowa S12

Oferta, którą złożyło konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia była niższa od zakładanej wartości inwestycji. GDDKiA zaplanował w budżecie około 647 mln zł na budowę odcinka S12 Przysucha – Wieniawa.

To już drugi odcinek drogi ekspresowej S12, na który wybraliśmy wykonawcę. Należy tu przypomnieć, że przetarg na odcinek o długości 14,4 km (granica województwa – Przysucha), ogłosiliśmy na początku września ubiegłego roku. Najkorzystniejszą ofertę wybraliśmy 20 lutego, złożyła ją firma Budimex. Z kolei przetarg na ten blisko 15-kilometrowy odcinek Przysucha – Wieniawa ogłosiliśmy pod koniec września ubiegłego roku. Wpłynęło wówczas siedem ofert – wyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik GDDKiA w Łodzi.

Drogowcy nie informują, kiedy dokładnie będzie mogła rozpocząć się budowa S12. Droga będzie miała swój początek u zbiegu z autostradą A1, na południe od Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku.

Budowa S12 zakończyła się w woj. lubelskim, od Puław do Piask. Tam można już korzystać z blisko 94 kilometrów S12. W realizacji pozostaje 70 z 75 kilometrów dalszego odcinka do granicy z Ukrainą.

Kamery Red Light w Łodzi. Gdzie działają? Gdzie będą włączone?

Z kolei S12 biegnąca z województwa łódzkiego przez południowe Mazowsze w kierunku Lubelszczyzny to odcinek do wybudowania. Droga będzie miała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Co istotne, nowa trasa nie będzie się pokrywała z istniejącą drogą krajową nr 12. Powstanie jako zupełnie odrębny szlak komunikacyjny z osobnymi węzłami. Na odcinku między Przysuchą i Wieniawą powstaną dwa węzły: Przysucha – u zbiegu S12 z drogą wojewódzką 727 i Wieniawa na przecięciu z obecną DK12, która docelowo będzie drogą wojewódzką.

GDDKiA wyjaśnia, że inwestycja ma przede wszystkim poprawić komunikację międzywojewódzką. Droga ma przejąć ruch z bardzo zatłoczonej na tym odcinku DK12, ale również wyprowadzić ciężki tranzyty z miejscowości, przez które przechodzi obecna droga krajowa nr 12.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca ma na wybudowanie drogi 43 miesiące od zawarcia umowy.

Budowa s12 łódzkie - mazowieckie

Remont Zachodniej w Łodzi. Utrudnienia do maja

Komentarze Facebook

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości