Kobiety, które ukończyły 65 lat mogą w Łodzi skorzystać z nowego programu badania osteoporozy. Diagnostyka przesiewowa ma zapewnić wczesne wykrywanie tej poważnej choroby.
Ryzyko złamania osteoporotycznego
Miasto Łódź zostało zakwalifikowane do specjalnego programu medycznego, którego celem jest wczesne wykrywanie osteoporozy u kobiet. Program wart 700 tysięcy złotych, z 80-procentowym dofinansowaniem z ministerstwa zdrowia (561 tys. zł) zapewni bezpłatne badania osteoporozy wielu łodziankom.
Pierwszym etapem badania osteoporozy jest ocena ryzyka wystąpienia złamania osteoporotycznego. Każda z pacjentem wypełnia specjalną ankietę, po której lekarz kwalifikuje do kolejnych badań i procedur medycznych.
Drugim etapem jest badanie pacjentki densytometrem. Urządzenie pozwala ustalić gęstość kości. Negatywny wynik tego badania, to automatyczna kwalifikacja pacjentki na leczenie osteoporozy.
Jak się zapisać na bezpłatne badania osteoporozy
Każda z pacjentek, która skończyła 65 lat może stać się uczestnikiem tego programu medycznego. Aby skorzystać z finansowanego leczenia wczesnego wykrywania osteoporozy, trzeba zgłosić się do najbliższej przychodni.
Pierwszy etap badań osteoporozy przeprowadzany jest we wszystkich miejskich centrach medycznych w Łodzi. Tam pacjentki mogą wypełnić specjalną ankietę. Natomiast badania densytometrem będą przeprowadzane w dwóch miejskich przychodniach:
- MCM „Widzew” przy al. Piłsudskiego 157,
- MCM „Śródmieście” przy ul. Próchnika 11.