piątek, 19 kwietnia 2024

Bełchatowscy lekkoatleci z dwóch klubów świetnie rozpoczęli sezon letni. BKL startował w Sieradzu, a UKS „Czempion” w Krakowie

Udostępnij

Młodzież z BKL w niesamowitej formie na starcie sezonu letniego

Świetny start zaliczyli lekkoatleci trenera Łukasza Mantyka na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu, gdzie odbyła się impreza o charakterze ogólnopolskim pn. „Mityng Otwarcia Sezonu Sieradz 2021”. Jak sama nazwa mówi, był to pierwszy start przedstawicieli Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego w sezonie letnim. Do Sieradza trener Mantyk zabrał 1 zawodniczkę i 6 zawodników, a wszyscy pobili swoje rekordy życiowe i stawali na pudle.

W rywalizacji biegowej na dystansie 300 metrów w kategorii OPEN Filip Chrosta zajął 1. miejsce z „życiówką” 34,37 s. W kategorii U-20 na 200 metrów rekord życiowy 22,42 s uzyskał Oskar Łucki, który również odniósł zwycięstwo. Ponadto ten zawodnik na dystansie 100 metrów osiągnął „życiówkę” 11,17 s. Dystans 200 metrów, ale kategoria wiekowa U-18, to specjalność Natalii Wójcik, która osiągnęła czas 24,98 s i odniosła triumf. Kategorię U-20 na dystansie 100 metrów wygrał Mateusz Górny z wynikiem 10,86 s. W OPEN ten lekkoatleta zajął 3. pozycję.

Swoje rekordy życiowe poprawili też: Bartosz Kacprzyk, który na 100 metrów osiągnął 11,71 s, a na 200 metrów 24,30 s, Dawid Tatara z czasem 11,63 s na dystansie 100 metrów i 12,58 m w trójskoku, Jakub Bracki na dystansie 100 metrów z rezultatem 11,37 s, i na 200 metrów z wynikiem 23,45 s.

Wielcy nieobecni

Nie wszyscy lekkoatleci startowali w swoich koronnych kategoriach. Przykładem tego jest trójskoczek Jakub Bracki i płotkarz Oskar Łucki, którzy biegali na dystansie 100 i 200 metrów. Świetny przykład to także Filip Chrosta, który przygotowuje się do rywalizacji na 200 i 400 metrów, a startował na dystansie 300 metrów.

– Lekkoatleci jak na pierwszy start spisali się rewelacyjnie, dawno nie mieliśmy takiego startu. Ciężko na to pracowali na obozach przygotowawczych oraz  w klubie. Pierwszy start to też sprawdzenie jak wygląda ich dyspozycja przed trudnym i ciężkim sezonem, dlatego niektórzy z nich startowali na pokrewnych dystansach, a nie w głównych konkurencjach ~ Łukasz Mantyk, trener Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego

A już dziś w sobotę, 15 maja na stadionie Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi lekkoatleci BKL będą walczyć w 1. Mityngu Łódzkiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Z kolei w sobotę, 22 maja na stadionie Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie odbędą się Mistrzostwa Województwa Łódzkiego U-18 i U-20, w których BKL liczy na medale.

Lekkoatleci z UKS „Czempion” sprawdzali formę w Krakowie

Ekipa Uczniowskiego Klubu Sportowego „Czempion” Bełchatów pojechała do Krakowa, gdzie na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego zmagała się a otwarcie sezonu letniego w 13. Małopolskim Memoriale Trenerów organizowanym przez Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. Podopieczni trenera Dariusza Rybarczyka pokazali się z bardzo dobrej strony. Młodzi bełchatowscy lekkoatleci na swoim koncie zapisali 4 wygrane i kilkanaście nowych rekordów życiowych, mimo że wietrzna pogoda utrudniała szybką rywalizację.

Dobre wyniki sprinterów

W biegu memoriałowym na dystansie 100 metrów kobiet w kategorii wiekowej U-16 im. Bogumiła Swiby wygrała Anna Olczyk z czasem rekordu życiowego 12,55 s, co było najbardziej wartościowym wynikiem zawodów w swojej kategorii wiekowej. Tuż za Olczyk z „życiówką” 13,02 s uplasowała się Julia Jończyk, a 9. miejsce zajęła Barbara Haładaj z życiowym rezultatem 13,95 s.

Na dystansie 100 metrów kobiet w kategorii OPEN na 3. miejscu znalazł się Julia Grochulska z rekordem życiowym 13,21 s.

Na 500 metrów kobiet w kategorii OPEN triumfowała Maria Kołodziejczuk z czasem życiowym 1:16,71 s, 5. lokatę zajęła Amelia Zochniak z czasem życia 1:18,31 s (w swojej kategorii wiekowej była najlepsza), a 6. miejsce zajęła Marita Dybalak z „życiówką” 1:19,56 s. Na tym samym dystansie, ale wśród mężczyzn w kategorii OPEN wygrał Kacper Wośko z wynikiem życiowym 1:07,37 s.

W biegu na dystansie 150 metrów kobiet w kategorii OPEN 2. miejsce z życiowym rekordem 18,32 s wywalczyła Maja Matyśkiewicz. W swojej kategorii wiekowej ta zawodniczka osiągnęła najlepszy czas. Podobnie było w przypadku Julii Jończyk, która z czasem życiowym 19,99 s wygrała w swojej kategorii, a OPEN uplasowała się na 16. pozycji. Rekordy życiowe biły też 24. Barbara Haładaj (21,33 s) oraz 27. Wiktoria Posmyk (22,33 s).

W skoku wzwyż kobiet kategorii OPEN triumfowała Grochulska z wynikiem 1,62 m.

W biegu na 300 metrów kobiet OPEN Maja Matyśkiewicz była druga z życiowym czasem 39,64 s (1. miejsce w swojej kategorii wiekowej), 12. lokatę zajęła Anna Olczyk z rezultatem życia 41,80 s (1. miejsce w swojej kategorii wiekowej), a 20. pozycja należała do Wiktorii Posmyk z „życiówką” 48,56 s.

Na dystansie 1000 metrów mężczyzn OPEN Mateusz Markowiak uzyskał rekord życiowy 2:46,18 s, co dało mu 25. miejsce, a 5. lokatę w swojej kategorii wiekowej.

Po zawodach w Krakowie bełchatowscy lekkoatleci udali się na kilka dni zgrupowania do Zakopanego, gdzie przygotowują się do Mistrzostw Polski w sztafetach na dystansie 4×200 metrów U-16 oraz do sztafety szwedzkiej w kategorii wiekowej U-18.

– Śmiało w tych zawodach moi lekkoatleci mają szansę walczyć o złote medale ~ Dariusz Rybarczyk, założyciel i trener Uczniowskiego Klubu Sportowego „Czempion” Bełchatów