piątek, 14 czerwca 2024

Bełchatowianie oddawali krew w centrum miasta. Zebrano ponad 14 litrów tego cennego „leku” (ZDJĘCIA)

Udostępnij

Już po raz kolejny w ramach akcji pn. „Motoserce” mieszkańcy Bełchatowa i okolic oddawali krew na Placu Narutowicza, gdzie odbyła się już trzynasta edycja tej ogólnopolskiej akcji. Jej organizatorem byli motocykliści zrzeszeni przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. 32 mieszkańców oddało łącznie ponad 14 litrów krwi.

Bełchatowianie oddawali krew na Placu Narutowicza

O tym, że kolejna edycja ogólnopolskiej akcji oddawania krwi pn. „Motoserce” odbędzie się w niedzielę, 25 kwietnia w centrum Bełchatowa informowaliśmy w artykule pt. „Motoserce w Bełchatowie. Na Placu Narutowicza będzie można oddać krew„.

W ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia udział wzięło prawie 50 mieszkańców Bełchatowa, który oddawali krew. Wówczas łącznie zebrano około 20 litrów. W tym roku z powodu panującej pandemii COVID-19 i obostrzeń wprowadzonych przez rząd zainteresowanie tą akcją było nieco mniejsze. Cenny „lek” w postaci krwi oddało 32 mieszkańców, co dało łącznie ponad 14 litrów. Bełchatowianie oddawali krew w specjalnym krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który przyjechał z Łodzi. Wszystko odbywało się zgodnie z panującymi obostrzeniami w dystansie społecznym i z użyciem maseczek i rękawic ochronnych oraz środków dezynfekujących.

Polacy oddawali krew w ramach tej akcji już od wielu lat. W tym czasie zebrano już dużo ponad 40 tys. litrów krwi.

– Po raz pierwszy podjęliśmy się organizacji, w planie mamy już kolejne prozdrowotne inicjatywy. Dla nas priorytetem było, aby zebrać jak najwięcej krwi. Na każdym kroku podkreślam, że każda kropla jest na wagę złota. Dlatego tym bardziej cieszy, że 32 bełchatowian zdecydowało się podzielić tym najcenniejszym lekiem ~ Adam Ciupa, prezes Chapter Mid-West Bełchatów

Akcja pn. „Motoserce” jest organizowana od kilkunastu lat w całej Polsce w odpowiedzi na wołanie Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które cały czas alarmują o braku krwi w bankach.

Najbardziej oczekuje się krwi z grupy O RhD- (ujemne), która jest najmniej dostępna (posiada ją tylko 7% Polaków), a w nagłych przypadkach przy braku krwi może być przetoczona każdemu biorcy.

– Krwi nie można kupić, dlatego od kilku lat oddaję ją honorowo. Uważam, że Motoserce to wspaniała inicjatywa i gratuluję organizatorom tego, że podjęli się jej zorganizowania. Fajnie, że w taki prosty sposób możemy pomóc i być może uratować czyjeś życie ~ podkreśla jedna z uczestniczek akcji, która oddała krew po raz pierwszy, ale jak zapewniła na pewno nie po raz ostatni

Klub Motocyklowy Boruta MC Poland, Chapter Mid-West z Bełchatowa oraz Fundacja Bezpieczni.

Więcej informacji o ogólnopolskiej akcji Motoserce można znaleźć na stronie internetowej motoserce.progres9.com.

Tegoroczną akcję w Bełchatowie organizował Klub Motocyklowy Boruta MC Poland, Chapter Mid-West Bełchatów i Fundacja Bezpieczni. Partnerami było miasto Bełchatów, Polski Czerwony Krzyż oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Zapowiedziano już, że w sobotę, 18 września 2021 roku odbędzie się kolejna bełchatowska edycja akcji pn. „Motoserce”. Tym razem organizacją zajmie się grupa motocyklistów Sons of North Bełchatów.

Przeczytaj także:

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w bełchatowskim SOSW (ZDJĘCIA)

Odrestaurowane stacje naprawy rowerów są gotowe do użytku

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Et mi proin facilisis odio id a et ut id nulla vitae turpis vel nec in amet, amet, nullam id consequat aliquam sed fringilla. Bóle głowy a tlenoterapia hiperbaryczna. Copyright ©   2024 producent suplementów diety, produkcja kontraktowa suplementów diety ioc.