Afera z żoną Dariusza Jońskiego w roli głównej wraca przed sąd w Wieluniu. Przesłuchano 5 kolejnych świadków w toczącym się procesie w sprawie korupcji i wyłudzeń dotacji unijnych. Na ławie oskarżenia zasiada kilkadziesiąt osób, wśród nich Małgorzata E.-J., żona byłego szefa SLD w Łódzkiem.

Afera z żoną Dariusza Jońskiego

Sprawa przed sądem to efekt wieloletniego śledztwa w sprawie tak zwanej „afery kiełbasianej”. Akt oskarżenia trafił do sądu w 2013 roku. Postępowanie było wielowątkowe, dotyczyło m.in. żądania korzyści majątkowej przez pracowników oddziału regionalnego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi oraz wyłudzenia środków z funduszu „SAPARD” przez stowarzyszenia działające w aglomeracji łódzkiej.

Zarzuty przedstawiono ponad 70 osobom, wśród nich Małgorzacie E.-J., żonie Dariusza Jońskiego, obecnie posła Koalicji Obywatelskiej.

Prokuratura zarzuciła kobiecie popełnienie przestępstw podrobienia i przerobienia dokumentów w latach 2005-2006 podczas jej pracy jako specjalisty w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi.

„Afera kiełbasiana”

Zdaniem śledczych działania oskarżonej umożliwiły innym osobom i podmiotom w uzyskaniu wsparcia finansowego i unijnego na sumę 122 tysięcy złotych. Afera z żoną Dariusza Jońskiego dotyczy także przyjęcia przez nią korzyści majątkowej w postaci wyrobów wędliniarskich łącznej wartości 600 złotych.

W piątek (19 czerwca) przed sądem w Wieluniu przesłuchano kolejnych 5 świadków w sprawie. Do przesłuchania jest ponad 100 osób.

Za zarzucane przestępstwa sąd może wymierzyć karę łączną do 15 lat pozbawienia wolności. Kolejną rozprawę zaplanowano na 26 czerwca 2020 roku.