czwartek, 23 maja 2024

Zalany Zgierz i Brzeziny. 200 tysięcy złotych na usuwanie skutków ulewy

Udostępnij

Zalany Zgierz i Brzeziny walczą z usuwaniem skutków ulewy. Straty liczone w setkach tysięcy. Miasta dostaną rządowe wsparcie na ten cel po 200 tysięcy złotych – poinformował w piątek (19 czerwca) wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.

Zalany Zgierz i Brzeziny

Burza z ulewnym deszczem przeszła nad częścią województwa łódzkiego w czwartek (18 czerwca). Strażacy interweniowali ponad 200 razy. Najgorsza sytuacja była między innymi w Brzezinach i Zgierzu, gdzie zalana została część jednoimiennego szpitala. Najbardziej ucierpiał szpitalny oddział ratunkowy, ale woda zalała też jeden oddział i aptekę. Nie było jednak konieczności ewakuacji pacjentów.

Cały czas czyszczona jest kanalizacja deszczowa, usuwany muł z drogi obok szpitala, dodatkowo zabezpieczane są workami piasku wszystkie newralgiczne miejsca. A szpital funkcjonuje.

Pieniądze dla Zgierza i Brzezin zostaną uruchomione z rezerwy celowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Traktujemy tę pomoc jako pomoc początkową, która jest doraźnie potrzebna na usuwanie skutków ulewy. Jeśli sytuacja z opadami się powtórzy, a prognozy meteorologiczne są niepokojące, to będziemy reagowali ponownie. powiedział WALDEMAR BUDA w Zgierzu

Odniósł się także do sytuacji w Brzezinach, które po każdej większej ulewie są pod wodą, ponieważ centrum znajduje się w obniżeniu terenu.

Ostrzeżenie meteo dla Łódzkiego

Tymczasem na sobotę (20 czerwca) IMGW wydało ostrzeżenia dla całego województwa łódzkiego. Burze z ulewnym deszczem i gradem są niemal pewne. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia szacowane jest na 90 procent.

Przez północną część województwa, w tym także powiat zgierski i brzeziński, może przejść burza o większej sile. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia. W tych rejonach Łódzkiego prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 25 do 40 milimetrów, lokalnie do 60 milimetrów oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami grad.

Południe województwa również zagrożone jest burzą z ulewami, ale o nieco mniejszej sile. Wszystkie ostrzeżenia obejmują sobotę o około południa do północy.


Zalany zgierz

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości