wtorek, 21 maja 2024

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w powiecie bełchatowskim (ZDJĘCIA)

Udostępnij

Upamiętniono 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

O tym jak 2 i 3 maja będzie wyglądał na terenie Bełchatowa, pisaliśmy w artykule pt. „2 i 3 maja w Bełchatowie, to wywieszenie flag Polski, miejskie uroczystości i konkurs dla dzieci”.

W poniedziałek obchodzono 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji na terenie całego powiatu bełchatowskiego odbyły się skromniejsze niż zazwyczaj ze względu na pandemię COVID-19 obchody.

W Bełchatowie spotkano się przed parafią pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary, gdzie delegacje m.in. Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Urzędu Gminy, Straży Miejskiej i innych jednostek oraz stowarzyszeń złożyły pamiątkowe kwiaty pod pamiątkową tablicą, która znajduje się obok świątyni. Następnie ojciec Piotr Socha odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny. Franciszkanin z Niepokalanowa wygłosił również homilię.

Podobnie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowano w gminie Zelów, gdzie najpierw w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odbyła się uroczysta msza święta, a następnie delegacje przy pomniku Tadeusza Kościuszki na Placu Dąbrowskiego złożyły wiązanki.

Nie inaczej było w gminie Kluki, gdzie rocznicę uchwalenia Konstytucji uczczono przed Urzędem Gminy, gdzie pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożono kwiaty.

Ponadto 2 maja obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Bełchatowianie po raz kolejny dali prawdziwy przykład patriotyzmu wywieszając na terenie swoich gospodarstw domowych i balkonów bloków liczne biało-czerwone flagi. Te były także umieszczone na bełchatowskich ulicach, na budynku Urzędu Miasta, a także miejskich placówek i na pojazdach Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Z racji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, które miało miejsce w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało do 5 lipca tego samego roku na prośbę Instytutu Pamięci Narodowej na ul. Powstańców Śląskich i ul. Wojciecha Korfantego w Bełchatowie wywieszono flagi Polski. Ta akcja miała znaczenie ogólnopolskie, aby upamiętnić tych, którzy w tym czasie walczyli w powstaniu.

Przy okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizowano także konkurs plastyczny dla dzieci pn. „Piękne są nasze barwy ojczyste”, którego zwycięzcę poznamy już w piątek, 14 maja.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości